fbpx

Doğum Yardım Parası Sorgulama Telefon Alo 170

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Sosyal devlet ilkesine uygun olarak çeşitli projeler başlatan ve bu projeler kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere maddi, manevi destek olan devletin devam ettirdiği projelerden birisi de doğum yardımıdır. Doğum yardımı kapsamında çalışan ve doğum yapan annelerin maddi külfetin altından kalkabilmesi için ödeme yapılır. Bu ödemenin ne kadar olacağı çeşitlilik gösterebilmektedir, aşağıda bu konuya da değinilecektir, ancak önce doğum yardımı parası sorgulama telefon numarası ALO 170 ve bu hatla ilgili bilinmesi gereken bazı detayları aktarmak gerekir.

ALO 170 Doğum Parası

Doğum parası alan, almak isteyen ya da yaptığı başvurunun durumunu takip etmek isteyen kişiler ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi üzerinden tüm süreç hakkında bilgi talebinde bulunabilir. Bakanlığa bağlı olarak hizmet veren bu hat üzerinden her gün binlerce kişi başvuru yapmakta, başvurusunu takip etmekte ve çeşitli konularda bilgi talep etmektedir. Bu kapsamda doğum parası sorgulaması ya da bilgi talebinde bulunacaksanız yapmanız gereken tek şey 170 numarasını aramak ve temsilciyle görüşmek.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Doğum yardımından yararlanmak isteyen annelerin bunun için mutlaka başvuru yapmış olması gerekiyor. Doğum yardımı başvusu için müracat edilebilecek kurumlar:

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri,
  • Aile Bakanlığı internet sitesi,
  • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’dır.

Başvuru çocuk doğduktan sonra yapılmaktadır ve çocuğun daha önceden mutlaka nüfus kaydı yapılmalıdır. Nüfus kaydı yapıldıktan, çocuk veli SGK’sı kapsamına alındıktan sonra yapılan başvuru kısa süre içerisinde değerlendirilip yanıtlanmatkadır. Başvurular çocuğun TC kimlik numarasıyla yapıldığı için nüfus kaydı yapılmadan bu başvurunun yapılması da mümkün değildir.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Doğum parası almak isteyen kişilerin çeşitli şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. TC vatandaşı olan herkesin yararlanabildiği bu yardımı alacak anne ya da babanın SGK’lı veya BAĞ-KUR’lu olması, toplamda en az 120 gün SGK primi ödemesi yapmış olması da gerekiyor.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum yardımı 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL’dir. Eğer 2015’in 15 Mayıs’ından daha önce doğan çocuklarınız varsa yine de bu tarihten sonra doğan çocuğunuz birinci çocuk için olan 300 TL’lik ödemeye konu olabilir. Dolayısıyla 15 Mayıs 2015 bir başlangıç çizgisi olarak kabul edilmelidir. Eğer ihtiyaç varsa bu yardımların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ya da Maliye Bakanlığı tarafından arttırılması da mümkün. Doğum parası sigortalı baba nedeniyle alınıyor, anne çalışmıyor olsa bile bu parayı sadece anne çekebilir.

e-Devlet Doğum Parası Sorgulama

Doğum parası almaya hak kazanan ya da bu parayı alabilmek için başvuru yapmak isteyen kişilerin e-Devlet üzerinden de sorgulama yapması mümkün. Daha önceden PTT üzerinen 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alan kişiler turkiye.gov.tr internet sitesine giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama hizmetine girerek TC kimlik numarasıyla sorgulama yapabilir.

Çeşitli Sorular

Doğum yardımıyla ilgili akla gelen çeşitli soruların yanıtını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vermektedir. Bu kapsamda en sık sorulan sorular ve yanıtları şu şekilde sıralanabilir.

Kimler doğum yardımı alabilir?

Doğum yardımı almak isteyen kişilerin TC vatandaşı ve mavi kart sahibi olması gerekir. Anne ya da baba veya her ikisi de TC vatandaşı olmalıdır, ancak mutlaka mavi kart sahibi olunması gerekmektedir. 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar için bu yardımdan faydalanılamaz.

Memurlar nereye başvuru yapmalıdır?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin durumu ne olursa olsun başvurusunu çalıştığı devlet kurumuna yapmış olması gerekmektedir. Bu başvuru hizmet alımı yoluyla yapılıyor olsa bile yine de personeli olunan kuruma müracaat etmelidir.

Para nereden ve ne zaman alınabilir?

Doğum yardımı paraları Doğum Yardımı Sistemi’ne (DYS) dahil olunduğu andan itibaren bulunulan ayın son haftası hak sahiplerine PTT üzerinden yatırılmaktadır. Dolayısıyla paranın çekilmesi için de PTT şubelerine başvuru yapılması gerekmektedir.

dogum parasi başvuru
dogum yardim parasi

Doğum yardımı her ay mı yapılır?

Doğum yardımı tek seferlik bir yardımdır. Bu kapsamda doğum sonrasında yardımdan yararlanılan aydan sonra ödeme tekrarlanmaz.

Doğum yardımı haczedilebilir mi?

Doğum yardımının herhangi bir sebeple haczedilmesi ya da vergi veya kesintiye konu olması mümkün değildir. Bu sosyal ödenek her halükarda anneye çocuğu için ulaştırılır.

Çocuk Parası Sorgulama ve Sonuç Öğrenme konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/cocuk-parasi-sorgulama-ve-sonuc-ogrenme-online ortalama 3 dk da okuyabilir ve alternatif bilgiler edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku