fbpx

Devletten Öğrencilere Yardım Destekleri Başvuru

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Üniversite eğitimine devam ettiği sırada maddi yardıma ihtiyaç duyan öğrencilere devletin çeşitli destek programları kapsamında sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardım programlarından doğrudan üniversite öğrencisinin kendisi gibi ailesinin de yararlanması mümkündür. Bu açıdan devletten öğrencilere verilen tüm yardım desteklerine değinmek yararlı olabilir.

Bu yazının içerisinde devletin üniversite öğrencilerine verdiği para yardımı, devletin öğrencilere verdiği para yardımı, öğrenci yardımı için başvurunun nasıl yapılacağı, üniversite öğrencilerinin yararlanabileceği diğer yardımlar, SED başvurusu, lise öğrencilerinin istifade edebileceği yardımlar ve sorgulamanın nasıl yapılacağını aktaracağız.

İçeride Neler Var?

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı

Ekonomik problemler yaşayan ve maddi açıdan yaşadığı bu problemler eğitim hayatında sorun olan üniversite ve lise öğrencilerinin devlet desteklerinden yararlanarak maddi yardım talep etme imkanı vardır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere okul bütçesinden de ayrılan paylarla oluşturulan çeşitli projeler öğrencilere sosyal yardım olarak verilmektedir. Bu kapsamda oluşturulan projelerden birisi olan SED projesi dahilinde ailelere de maddi yardım yapılmaktadır.

SED Yardımı ve Ödemeleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından oluşturulan SED projesi geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilmişti ve binlerce öğrenci bu proje dahilinde maddi yardım almıştı. 2019 yılında da devam eden bu proje dahilinde maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarını okutabilmesi için ihtiyaç duyduğu para bakanlık bütçesinden karşılanmaktadır.

Öğrenciye ne kadar maddi yardım yapılacağı çocuğun ilkokul, ortaokul, lise ya da üniversitede olmasına bağlı olarak değişmektedir.

Bakanlık bütçesinden yapılan bu ödemeler şu şekildedir:

 • Okul öncesi öğrenciler için 456 TL,
 • İlköğretim okulunda okuyan öğrenciler için 684 TL,
 • Lise öğrencileri için 730 TL,
 • Üniversite öğrencileri için 821 TL’dir.

Bu ödeme aylık değil dönemliktir. Her eğitim-öğretim döneminde bir defaya mahsus ödeme yapılır ve harcamalara destek olunur.

SED Başvurusu

Sosyal Ekonomik Destek (SED) başvurusu yapmak isteyen aileler ya da öğrencilerin valilikten aldığı ihtiyaç belgesiyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek başvuru yapması gerekmektedir Bakanlığa yapılan başvuru sonrasında maddi durumu kötü olarak tescillenen öğrenci ya da öğrencinin ailesine ilgili maddi yardım ulaştırılmaktadır.

Başvuru yaparken istenebilecek belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik fotokopisi,
 • Öğrenci belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Sağlık belgesi,
 • İŞ-KUR kayıt belgesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Kira sözleşmesi fotokopisi ya da tapu fotokopisi,
 • Nüfus müdürlüğünden ailenin kaç kişi olduğunu gösteren belge,
 • İhtiyaç sahibi olunduğunu ispat edecek nitelikte sosyal hizmet müdürlüğüne ya da valiliğe ait belge.

SED Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyal Ekonomik Destek projesi kapsamında bilinmesi gereken en öneml detay bu yardımın aylık yapılmadığıdır, ailenin durumuna bağlı olarak dönemsel bazda yapılan bu ödeme gelir seviyesinin yükselmesi halinde kesilir.

Daha önce SED projesine dahil olan kişilerin tekrar başvuru yapması mümkün değildir. Projeye dahil olan aileler bakanlık tarafından yetkilendirilen kişilerce 6 ayda bir denetlenir ve rapor tutulur. Bu ödeme haczedilemez, teminat gösterilemez ya da devredilemez.
Bu destekten sadece T.C. vatandaşları yararlanabilmektedir. Yanlış beyanda bulunan kişiler hakkında hukuki yaptırımlarda bulunulur, yapılan ödemeler yasal faiziyle geri alınır ve buna aracılık eden devlet görevlilerinin görevine son verilir.

KYK Burs ve Kredileri

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetine devam eden Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere burs ya da kredi verilmektedir. Burs hak eden öğrencilerin maddi durumunun yetersiz olduğunun tescil edilmesi gerekir ve bunun için de Kasım-Aralık döneminde yapılan başvurularda çeşitli beyanlarda bulunulması gerekir.

Burs hakkı kazanamayan öğrencilere kredi desteği verilmektedir ki bu ödemenin de eğitim hayatı sona erdikten sonra 2’nci yıl itibariyle aylık olarak geri ödenmesi beklenir.

2019 yılı için kredi ve burs miktarı 500 TL olarak belirlenmiştir.

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Öğrenci yardım parası başvurusu yapmak isteyen öğrenciler o yıl KYK tarafından duyurulan başvuru tarihleri arasında KYK’nın internet sitesine girip, başvuru formunu doldurarak talepte bulunmak durumundadır. Yapılan başvurunun değerlendirilip yanıtlanması 2 ay kadar sürer ve öğrenciler genellikle Şubat ayında ilk ödemesini alır. Yapılan bu ilk ödeme Ocak ayında yapılmazsa bir defaya mahsus çift yatırılır.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama

Yapılan KYK başvurusunun değerlendirilmesi 2 ay sürer ve yapılan değerlendirme sonrasında sonuçların açıklandığı duyurulur. Öğrenci yardım parası alıp alamayacağını sorgulamak isteyen öğrenciler yine KYK’nın internet sitesine girerek sorgulama sayfasından TC kimlik numarasıyla birlikte sorgulama yapabilir.

Yemek Yardımı

Üniversiteler bünyesinde eğitim gören öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına sosyal yardım programı kapsamında ilgili öğrencilerin yemekhanelerden ücretsiz yararlanmasını mümkün kılmaktadır. Bu destek programından yararlanarak öğlen ya da akşam yemekleri için yemekhane hizmetlerinden ücretsiz faydalanmak adına yapılması gereken tek şey öğrenci işlerine gidip, dilekçe doldurarak ihtiyaç sahibi olunduğunu okula bildirmektir.

Çocuğu Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Çocuğu üniversite öğrencisi olan aileler yaptığı başvuruyla dönemsel bazda 821 TL ödeme talep edebilir fakat bu aylık maaş değildir. Bakanlık bütçesinden üniversite öğrencileri için aileye aylık maaş ödemesi yapılmamaktadır. İhtiyaç sahibi olan aileler maddi yardım almak istiyorsa üniversite öğrencisi çocukları için değil Aile ve Sosyal Politikaları’na giderek fakirlik yardımı için başvuru yapmalıdır. Fakirlik yardımı başvurusu sonrasında olumlu yanıt alan ailelere 600 TL civarında ödeme yapılmaktadır.

devletten ogrencilere yardim destek ödemesi
devletten ogrencilere yardim destek

Lise Öğrencilerine Para Yardımı 2019

Lise öğrencileri için ailelere dönemsel bazda 720 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeden yararlanmak isteyen ailelerin yapması gereken tek şey valilik ya da sosyal hizmet müdürlüğünden aldığı ihtiyaç sahipliği belgesiyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapmaktır. Yapılan başvuru sonrasında denetmenler ailenin durumunu tescil etmek üzere araştırma yapar ve ihtiyaç sahipliğini tescil etmeleri halinde yardım talebine olumlu yanıt verirler. Bu ödeme aylık değil dönemseldir, her ay yardım almak isteyen aileler muhtaçlık aylığı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yaparak eğitim yardımına ek olarak 600 TL’lik muhtaçlık aylığını alabilir.

Öğrenci Eşya Yardımı

Bazı üniversiteler bünyesindeki öğrencilerin eşya ihtiyacını karşılamak adına donanım evleri oluşturur ve başta beyaz eşya olmak üzere çeşitli ev ihtiyaçlarının çok ucuza mal edilmesini mümkün kılar. Bu imkandan yararlanabilmek için üniversite ile görüşülmesi ve talepte bulunulması gerekmektedir. Bazı üniversiteler doğrudan bir donanım evi kurarken, bazıları talep üzerine ihtiyaçları karşılamaktadır.

Öğrencilere Özel Sıfır Faizli Öğrenci Kredisi konulu yazımızı da 2019 güncel bilgileri eşliğinde buradan https://sifirfaizli.com/ogrencilere-ozel-sifir-faizli-ogrenci-kredisi-2018/ okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku