fbpx

Devletten Annelere Destek Verilecek

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Kadınların ülke ekonomisinde ne kadar yer tuttuğunu gösteren kadın istihdam oranları ülkemizde maalesef oldukça düşüktür ve bu devletin ciddi bir potansiyelden istifade edememesi anlamına gelmektedir. Kadınların çalışma hayatı içerisinde yer almaya başlaması hem ülkenin ekonomik olarak daha iyi durumda olmasını sağlayacak hem de sosyal refah seviyesi artacaktır. Şimdilik çoğu kadın iş hayatında yer almıyor olsa da çeşitli devlet destekleriyle ekonomiye katkıda bulunmaları için çeşitli sosyal yardımlar yapılmaktadır.

Bu kapsamda birden fazla yardım yapılmaktadır, dolayısıyla her bir yardıma ayrı ayrı değinmek, çalışmayan anneye devlet yardımı 2019, doğum yapan annelere devlete yardımı, çalışmayan hamile kadınlara devlet yardımı, çalışan anneye devlet desteği ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Çalışmayan Anneye Devlet Yardımı 2019

Devlet çalışan ve çalışmayan annelere çeşitli sosyal yardımlar yapmaktadır. Her ne kadar çalışan anneler ödedikleri sosyal güvenlik primleri nedeniyle daha fazla destek ödemesinden istifade edebiliyor olsa da bu ödemeleri yapamayan kadınların da benzer şekilde sosyal yardım ödemeleri alması mümkün olabilmektedir. Bu açıdan çalışmayan annelerin hangi sosyal yardımlardan yararlanabileceğini aktarmak ve konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri bildirmek yararlı olacaktır.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası

Çalışmayan anneler Mayıs 2015 ayı ve sonrasında dünyaya getirdiği her bir çocuk için 300 TL ile 600 TL arasında değişen miktarlarda tek seferlik ödemeler alabiliyor. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL ödeme alan anneler bu ödemeden tek sefer istifade edebiliyor. Bu doğum parası destek ödemesinden yararlanmak isteyen annelerin yapması gereken tek şey hastaneden aldığı doğum belgesiyle birlikte en yakın SGK il müdürlüğüne başvurmaktır.

Çalışmayan Annelere Süt Parası

Herhangi bir koşul olmadan dünyaya getirilen her bir çocuk için tek seferlik 133 TL süt parası alınabiliyor. Bu ödemeyi alabilmek için yapılması gereken tek şey hastaneden alınan doğum belgesiyle birlikte en yakın SGK müdürlüğüne gidilmesi gerekiyor. Yapılan başvuru sonrasında yapılacak ödeme PTT aracılığıyla anne adına yapılıyor.

Doğum Yapan Annelere Devlet Yardımı

Doğum yapan anneler çeşitli devlet desteklerinden yararlanabilmektedir. Bu ödemelerin bir kısmı tek seferlik ödemeler olsa da özellikle çalışan ve düzenli olarak SGK primi ödemesi yapan annelerin bakıcı yardımı gibi düzenli ödemelerden istifade etmesi de mümkün olmaktadır. Bu kapsamda alınabilecek destek ödemelerine değinmek ve konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olacaktır.

Yarım Gün Çalışma Desteği

Doğum yapan anneler çalışıyorsa yarım gün çalıştığı halde tam gün çalışmış gibi maaş ödemesi alma imkanına sahip. Yalnızca düzenli SGK prim ödemesi yapan ve istihdam edilen annelere yönelik olarak hazırlanan bu destek programı kapsamında yarım zamanlı çalışan anne için yarı zamanlı maaş ödemesi yapan firmanın ödediğiyle tam zamanlı ücret arasında kalan kısım devlet tarafından ödenecek.

Yarım gün çalışma hakkı, çocuk ilkokula başlayıncaya kadar kullanılabilecek bir hak. Talep eden anneler yarım gün çalışmaya daha önce son vererek tekrar tam zamanlı çalışmaya başlayabilecek.

Çocuk Parası

Doğum yapan anneler 15 Mayıs 2015 sonrasında dünyaya getirdiği ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocuk için ise 600 TL ücret alabilecek. 15 Mayıs 2015 öncesinde doğan çocuklar sıralamaya dahil edilmeyecek, sadece bu tarihten sonra doğan çocuklar dikkate alınacak.

Tek seferlik bu ödemeden çalışan ya da çalışmayan her anne yararlanabilir ve yapılması gereken tek şey doğum belgesiyle birlikte ne yakın SGK müdürlüğüne ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek başvuru yapmak.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği)

Çalışan ya da çalışmayan her annenin istifade edebileceği bu destek programı kapsamında yeni doğum yapan annelere tek sefere mahsus olmak üzere 133 TL ücret ödenecek. Çalışan anneler kendi adına bu ödemeyi alabilirken, çalışmayan annelerin SGK’lı olarak çalışan eşleri bu desteği alabilecek.

İş Görmezlik Ödeneği

Çalışan annelerin istifade edebileceği desteklerden birisi de iş görmezlik ödeneğidir. Doğum yapacak anneler, doğuma 8 hafta kala ve doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta süresince işe ara veriyor ve işten ayrı kaldıkları bu dönemde iş görmezlik ödeneği devlet tarafından ödeniyor, iş veren herhangi bir zarara uğramazken annenin iş hayatı da güvence altına alınıyor.

İş görmezlik ödeneğinden yararlanmak isteyen annelerin son 1 yıl içerisinde en az 90 gündür SGK prim ödemesi yapmış olması gerekiyor. Normalde asgari ücret alan bir anne için 16 haftalık tatil süresince toplamda 4 bin 424 TL civarında ödeme alınabilecek. Çoğul gebelik yapan anneler bu tatili 18 haftaya çıkarabilir.

Bakıcı Parası

Çalışan annelerin istifade edebileceği yardımlardan birisi de bakıcı parasıdır. Çalışan annelerin çocukları konusunda rahat hareket edebilmesi için İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayıp sigortalı olarak çalışan annelere 1500 TL civarında bakıcı parası ödemesi yapılıyor. Doğrudan bakıcıya yapılan bu ödeme ve proje halen pilot aşamasında, bu illerde başarılı bulunması halinde diğer illere de yayılması planlanıyor.

Annelere Devlet Yardımı Şartları

Doğum parası ve süt parası ödemesi için sağlanması gereken herhangi bir şart yoktur. Çalışılsın ya da çalışılmasın bu desteklerden istifade edilebilir.

Devlet yardımı almak isteyen annelerin sağlaması gereken şartlar durumları özelinde değişmektedir. Eğer devlet desteğinden yararlanmak isteyen bir anne çalışmıyorsa bu durumda eşinin mutlaka SGK kapsamında olması ve son 1 yıl içerisinde de 90 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir. Çalışan anneler ise son 1 yıl içerisinde kendi adına en az 90 gün SGK prim ödemesi yapmış olmalıdır.

SGK’lı ve çalışan anneler tüm devlet desteklerini kendi adlarına alabilirken, çalışmayan anneler ödemeleri SGK’lı çalışan eşleri adına alabilmektedir.

 

Çalışmayan Hamile Kadınlara Devlet Yardımı

Çalışmayan kadınlar doğum parası ve süt parası alabilir. Doğum parası 15 mayıs 2015 sonrasında yapılan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocuk için ise 600 TL ödeme alınır. Süt parası ise 133 TL’lik tek seferlik bir ödemedir. Bu iki ödeme için de çalışmayan kadınların yararlanması mümkündür.

devletten annelere destek
devletten annelere destek

Çalışan Anneye Devlet Desteği Başvurusu 2019

Çalışan anneler bakıcı yardımı, süt parası, doğum parası ve iş görmezlik ödeneği gibi imkanlardan yararlanabilir. Bu ödemelerden istifade etmek isteyen kadınların T.C. vatandaşı olması, SGK’lı olarak çalışması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan ve son 1 yıl içerisinde ne az 90 gün prim ödemesi yapan kadınlar devlet desteklerinden yararlanmak için en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne ya da SGK il müdürlüğüne başvuru yapabilir. Yapılan başvuru sonrasında işleyecek sürecin takibi e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Devlet Yeni Doğan Çocuğa Ne Gibi Destekler Veriyor konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/devlet-yeni-dogan-cocuga-ne-gibi-destekler-veriyor/ ortalama 4 dk da okuyabilir ve devlet tarafından yeni doğum yapan annelere ve bebeklere ne gibi ödemeler yapılıyor tek başlıkta öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku