fbpx

Denizbank BES İptal ve Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Emeklilik döneminde de çalıştığı dönemdeki gibi yaşam standartlarına sahip olmak isteyen kişilerin tercih edebileceği en nitelikli sistemlerden birisi olan Bireysel Emeklilik Sistemi, mevcut sosyal güvenlik sisteminin bir alternatifi değil tamamlayıcısıdır. Kişiler belirli bir dönem süresince yaptığı birikime devlet desteği aldıktan sonra periyodik ya da toplu şekilde birikimini geri alabilir. Bu kapsamda Denizbank bireysel emeklilik sistemi iptal ve başvuru işlemleri nasıl yapılır, BES’in avantajları nelerdir ve çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

BES Nedir?

Hazine Müsteşarlığı, SPK ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin liderliğinde faaliyetine devam eden Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde düzenli tasarruf alışkanlığı kazanılabilir ve 10 yılın sonunda % 25 oranında devlet desteği imkanından yararlanılır. 56 yaşında emeklilik gibi çeşitli haklar da elde edilmesini sağlayan BES, 18 yaşında katılım sağlanabilen bir yatırım aracıdır.

BES Avantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi aslında bir tasarruf ürününden çok yatırım enstrümanıdır. Kişiler 10 yıl süresince BES hesabında biriktirdiği paraya % 25 oranında devlet desteği alır ki bu oran gerçekten de oldukça yüksek bir orandır. Ne kadar destek alınacağı en basit haliyle şu şekilde hesaplanabilir: her ay BES hesabında 200 TL biriktiren bir kişi için devlet her ay 50 TL ek ödeme yapacak ve BES hesabında her ay 200 TL ödemeye karşın 250 TL biriktirilmiş olacaktır. Bu oran hali hazırda yararlanılabilecek herhangi bir yatırım aracından çok daha yüksek miktarda gelir elde edilmesini sağlamaktadır.

 • 18 yaşında katılım sağlanabilmesi,
 • 56 yaşında emeklilik hakkı,
 • İsteğe bağlı olarak katılım sağlanabilmesi ya da stopaj vergisinin ödenmesi koşuluyla istenilen zamanda sistemden çıkılabilmesi,
 • Acil durumlarda kişiler tasarruf ödemelerine ara verebilir ya da ek ödeme yapmak istediğinde ara ödeme yapabilir,
 • Emeklilik öncesinde devlet desteği şartlarının yerine getirilmesi durumunda sistemden çıkılabilir,
 • Katılımcı tasarrufuna devam ederken vefat ederse ve lehtarın kim olacağı belirtilmediyse tüm haklar mirasçı ya

Kimler BES’e Katılım Sağlayabilir

BES’e katılım sağlamak için 18 yaşından büyük olmak ya da fiili ehliyete sahip şekilde 15 yaşından büyük olmak yeterlidir. T.C. vatandaşı olmayanlar BES’e katılım sağlayamaz. Yurt dışında yerleşik Türk vatandaşları da BES’e katılım sağlayabilir.

BES Başvurusu Nasıl Yapılır

BES’e başvuru yapabilmek için tek yapılması gereken en yakın Denizbank şubesine gidip başvuru formunu temin etmektir. Denizbank şubeleri aracılığıyla temin edilen başvuru formunun doldurulup bankaya teslim edilmesi sonrasında 2 iş günü içerisinde sisteme katılım sağlanmış olur.

BES İptali Nasıl Yapılır

BES iptali yapmak isteyen kişilerin otomatik katılım usulüyle sisteme katılım sağlamış olması durumunda 2 ay beklemesi gerekmektedir. 2 ayın sonunda Denizbank’ın aranması sonrasında 10 iş günü içerisinde yapılan ödemeler eksiksiz bir biçimde geri alınabilecektir.

denizbank bes iptal çıkış telefon sms
denizbank bes iptal ve basvuru

Otomatik katılım usulüyle sisteme katılım sağlanmamış olması durumunda Denizbank’a yapılan başvuruya istinaden stopaj vergisini ödeyerek sistemden çıkılabilir. Ne kadar kesinti yapılacağı ödenen miktara bağlı olarak değişebileceği için yapılan görüşme sırasında ortaya çıkacaktır.

Faizsiz BES Var mıdır Varsa Hangi Bankalarda Var konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-bes-hangi-bankalarda-var-nasil-basvurulur-puf-noktalari/ ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

3 Yorumlar
 1. hayati ustaoğlu diyor

  ssk emeklisiyim.BES İ İPTAL ETMEK İSTİYORUM
  METLIFE İRTAL ETMEK İSTİYORUM

 2. Mehmet diyor

  Iptal etmek istiyorum

  1. Admin diyor

   Merhaba Mehmet Bey,
   Denizbank BES iptali için yazımız içeriğinde belirttiğimiz hususları yerine getirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku