fbpx

Çocuk Parası Sorgulama ve Sonuç Öğrenme Online

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Doğrudan annelere ya da sigortalı çalışan babaya istinaden anneye ödenen çocuk parası kapsamında ailelere sosyal yardımda bulunulmaktadır. Devlet genç nüfusun artışını teşvik amacıyla başladığı bu proje kapsamında her bir çocuk için değişen miktarlarda destek ödemesinde bulunmakta, ailelerin katlanması gereken maliyetlerin yükünü hafifletmektedir. Bu kapsamda çocuk parası sorgulama ve sonuç öğrenme, çocuk parası nereden alınır, ne kadardır ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parasıyla ilgili diğer detaylara değinmeden önce çocuk parası başvurusu yapan kişilerin bunu nasıl sorgulayabileceğini, öğrenebileceğini aktarmak yararlı olabilir. Çocuk parası sorgulama ve hakkında bilgi edinmek için kullanılabilecek hizmet kanalları e-Devlet, PTT şubeleri, Alo 170’dir.

e-Devlet Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası hakkında yapılacak sorgulama işlemleri için kullanılabilecek en basit hizmet kanalı e-Devlet’tir. e-Devlet şifrenizle birlikte hesabınıza giriş yaptığınızda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan hizmetler kısmından Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranına erişebilir ve TC kimlik numaranızla birlikte çocuk parasını sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama sonrasında paranızın yatıp yatmadığı, ne kadar ödeme yapılacağı, geçmiş dönemlerde ne kadar ödeme yapıldığı ve türevi konuyla ilgili merak edebileceğiniz her türlü detayı öğrenebilirsiniz.

Eğer henüz e-Devlet kullamıyorsanız büyük bir faydayı ihmal ediyorsunuz demektir. Hemen en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet kullanmak için gerekli şifrenizi 2 TL karşılığında alabilir, hizmetten yararlanmaya başlayabilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası hakkında sorgulama yapabileceğiniz diğer bir hizmet kanalı da PTT şubeleridir. PTT şubeleri üzerinden yapılan sorgulama genel itibariyle paranın yatıp yatmadığı, ne zaman yatacağı, başvurunun ne durumda olduğu ve türevidir. Herhangi bir PTT şubesine giderek konuyla ilgili bilgi talep ettiğinizi belirtip, kimliğinizi göstererek merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Alo 170 Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası sorgulamak için kullanabileceğiniz diğer bir hizmet kanalı da Alo 170’dir. Sosyal destek hattı üzerinden yapacağınız sorgulamada konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi temsilciye sorabilirsiniz. Bu hattı aramak ücretsizdir.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Eğer çocuk parasının nasıl alınacağını merak ediyor ya da yaptığınız başvurunun doğru şekilde yapılıp yapılmadığını öğrenmek istiyorsanız bu bilgileri gözden geçirmeniz yararlı olacaktır.

Çocuk parası alabilmek için öncelikle çocuğunuzun nüfus kaydını yapmış olmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun nüfus kaydını yaptıktan sonra SGK kapsamına alınabilmesi için SGK müdürlüğüne gidildiğinde çocuk parası başvurusu da yine bu kurumdan yapılabilmekte. Eğer anne SGK kapsamında değilse babanın SGK’lı personel sıfatıyla çocuğu için başvuru yapması mümkün. Çocuk parası 0-8 yaş arasındaki her çocuğa verilmektedir.

cocuk parasi sorgulama sonuc ogrenme
cocuk parasi sorgulama

Bilmeniz Gereken Birkaç Şey

Eğer gerçekten ihtiyacınız olduğu için çocuk parasına başvuru yapıyorsanız mahalle muhtarlarının çeşitli devlet yardımları konusunda oldukça faydalı olabileceğini bilmelisiniz. Çocuk parasına ek olarak diğer devlet yardımlarından da kolaylıkla yararlanabilmek için ihtiyaç sahibi olduğunuzu mahalle muhtarınıza söylemeniz, mahalle muhtarının düzenlediği ihtiyaç sahibi aileler listesine kendinizi de dahil ettirmeniz gerekmekte. Muhtarların hazırladığı bu liste sayesinde devletin devam ettirdiği diğer destek projelerinden de yararlanabilir, sosyal ödenekler sayesinde yükünüzü ciddi şekilde azaltabilirsiniz.

Devlet Yeni Doğan Çocuğa Ne Gibi Destekler Veriyor konulu yazımızı da bu bölümden https://sifirfaizli.com/devlet-yeni-dogan-cocuga-ne-gibi-destekler-veriyor/ okuyarak alternatif sosyal yardımlar konusunda bilgiler edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku