fbpx

Çocuk Parası Ne Kadar Verilir ve Nasıl Başvurulur

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Nüfus artışı en basit haliyle devlet için borçlanılabilecek yeni bir vatandaş anlamı taşıdığı ve safi milli hasılanın doğrudan artmasına katkı sağladığı için önemli bir büyüme faktörüdür. Geçtiğimiz dönemlerde devletin doğumu teşvik etmesinin en önemli nedenlerinden birisi de tam olarak budur. Bu kapsamda atılan adımlardan birisi olarak yıllardır sosyal devlet anlayışına uygun şekilde çocuk parası yardımı verilmektedir. Bu yardım kapsamında dünyaya gelen bebekler için ebeveynlerine tek seferlik ödeme yapılır ve temel bakım maliyetlerinin bir kısmı için katkıda bulunulmuş olur. Önemli bir konu olması itibariyle çocuk parası ne kadar, nasıl başvurulur, şartlar neler ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Çocuk Parası Yardımı Nedir?

Çocuk parası yardımı devlet tarafından 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen her bir çocuk için tek seferlik yapılan ödemelerdir. Bu ödemeler teşvik niteliğindedir ve yardım olarak değerlendirmeye alınır.

Kimler Çocuk Parası Alabilir?

Çocuk parası almak isteyen kişilerin diğer yardımlardan farklı olarak sigortalı bir iş sahibi olması gerekmektedir. Ebeveynlerden en az birisinin 120 gün sigorta prim ödemesini yapmış olması gerekmektedir. Hangi ebeveyn sigortalı olarak çalışıyorsa çocuk parası için gerekli başvuruyu da o yapmalıdır.

Çocuk parası yardımı kapsamında evlat edinilen çocuklar, mahkeme kararı ile bakımı verilen çocuklar, üvey çocuklar için de geçerlidir. Dolayısıyla bu çocuklar için de çocuk parası alınabilmektedir.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Genç nüfus artışını teşvik etmek ve büyümek isteyen devletin tahsis ettiği çocuk parası ailelerin temel bakım ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlerin satın alınmasını mümkün kılmaktadır. Çocuk parası yardımı için çalışılan kurumla görüşülerek talepte bulunulabilir ve bildirimin SGK’ya yapılması istenebilir. Buna ek olarak 183 numaralı sosyal destek hattının aranması da mümkündür. Bu numaranın aranması sonrasında ilgili sosyal destek ödemesiyle ilgili merak edilen her sorunun yanıtlanması da mümkün olur.

Çocuk Parası için Gerekli Belgeler

Çocu kparası alabilmek için ibraz edilmesi gereken belge doğum raporunun aslıdır. Bu belgeyi almak için doğum yaptığınız hastaneye gitmeniz yeterli olacaktır. Buna ek olarak doğum yapan annenin kimlik fotokopisi, doğan bebeğin kimlik fotokopisi de gerekmektedir. Eğer anne çalışmıyor, baba çalışıyorsa babanın da kimlik fotokopisinin ibraz edilmesi gerekecektir.

Çocuk Parası Ne Kadar?

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL destek ödemesi yapılmaktadır. Bu yardıma ek olarak yeni doğan çocuk için emzirme yardımı da alınabileceği bilinmelidir. 148 TL’lik bu yardım için de gerekli bilgilendirme ve başvuru için alo 183 sosyal destek hattı ile görüşme sağlanabilir.

cocuk parasi basvuru
cocuk parasi ne kadar basvuru

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

Çocuk parası almaya karar veren ebeveynlerin en yakın Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne, ilçe kaymakamlıklarının içerisinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma ofislerine başvuru yapılması mümkündür. Basit bir dilekçe formunun doldurulması sonrasında başvuru yapabilen ebeveynler, ibraz etmesi gereken belgeleri de teslim etmesi halinde kısa süre içerisinde ödemelerini alabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Kaç Ay Alınır konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/issizlik-maasi-ne-kadar-ve-kac-ay-alinir/ okuyarak devlet tarafından verilen diğer destekler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku