fbpx

Çiftçiye Faizsiz Traktör Kredisi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarım ve hayvancılık konusunda sıfır faizli kredilerle çeşitli konularda finansman imkanı sağlayan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na ek olarak Ziraat Bankası’da çiftçi ihtiyaçlarının giderilmesi adına düşük faizli ya da faizsiz traktör kredisi gibi kampanyalar hazırlayabilmektedir. Bu kapsamda çiftçiye faizsiz traktör kredisi, traktör satın alırken nelere dikkat edilmeli, alternatif finansman imkanları neler ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Sıfır Faizli Traktör Kredisi

Sıfır faizli traktör kredileri genellikle farklı bir tarımsal kredi ürününün altında yer almakta, yani doğrudan başvuru yapılamamaktadır. Örneğin TKDK’nın desteklediği illerde yer alan kişiler arsından IPARD projesine dahil olan çiftçilerin bu proje dahilinde kendilerine tahsis edilen sıfır faizli kredi imkanı dahilinde traktör satın alması da mümkün olabilmektedir.

Kimler Traktör Kredisi Alabilir

Traktör kredisi çekmek isteyen üreticilerin tahmin edilebileceği gibi çeşitli şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar genel bankacılık mevzuatına uygunluğa ek olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • ÇKS kaydının bulunması ve belgenin ibraz edilmesi,
  • Bankanın talep etmesi halinde kefil bulabilmek,
  • Bankanın talep etmesi halinde teminat verebilmek,
  • Çekilecek kredi miktarından daha yüksek değerde mal varlığına sahip olmak ya da aylık gelirin taksit ödemelerini düzenli olarak yapmaya yetecek olması.
  • Kara listede olmamak,
  • Farklı bir bankaya kredi borcunun olmaması,
  • Vergi borcunun olmaması.

Traktör Kredisi Şu An Sıfır Faizli Değil, İndirimli

Traktör kredisi çekmek isteyen kişiler geçtiğimiz yıllarda düzenlenen sıfır faizli kredi kampanyalarına dahil olamamaktadır. Hali hazırda düzenlenen en cazip faizli kredi imkanı da Ziraat Bankası tarafından sağlanmaktadır.

Bu kapsamda Ziraat Bankası aracılığıyla traktör kredisi çekmek isteyen kişilerin Tarım Kredi Kooperatifi ile imzalanan protokol sayesinde düşük faizli kredi çekme imkanı vardır.

Ziraat Bankası ile protokol imzalayan Tarım Kredi Kooperatifi:

  • 75 bin TL’ye kadar çekilecek krediler için % 50 oranında faiz indirimi,
  • 75 bin TL ile 250 bin TL arasında kalan kredi ihtiyacı için % 25 indiriminden yararlanabilir.

Yayınlanan tebliğ uyarınca tarımsal mücadelede kullanılan alet ve makineler hariç olmak üzere krediyle tahsis edilebilecek tarımsal araçların satın alımının denetimi sağlanmakta. Buna göre çiftçiler sadece sıfır km değil, ikinci el traktörlerin satın alınması için de Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi arasında imzalanan kredi anlaşmasından yararlanabilmektedir.

Traktör Kredisi Faiz Oranı ve Hesaplaması

Ziraat Bankası aracılığıyla traktör kredisi çekmek isteyen kişilerin yıllık % 6 oranında faiz ödemesi yapması gerekmektedir. Sabit faiz oranlı bu kredi sayesinde 250 bin TL’ye kadar traktör kredisi çekilebilir.

50 bin TL kredi çekilmesi halinde aylık 1550 TL’lik taksit ödemeleri yapabilir, toplamda ise 55 bin TL civarında bir meblağ ile kredi borcunuzu kapatabilirsiniz. Satın alacağınız traktör 75 bin TL’den daha fazla kredi kullanmanızı gerektiriyorsa kredi maliyeti % 50 oranında artacaktır.

Devlet Destekli Traktör Markaları

Yazının başında da belirttiğimiz gibi IPARD gibi projelere dahil olan üreticilerin sıfır faizli kredi imkanından yararlanması, daha doğrusu proje aracılığıyla kendisine tahsis edilen krediyle traktör de satın alabilmesi mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken devletin sadece çeşitli traktör markaları için destek verdiği, bu markalar haricinde bir traktör alımının yapılması halinde ödemelerde faiz indirimi ya da sıfır faiz gibi imkanlardan yararlanılamayabileceğidir.

Devlet destekli traktör markaları Agrifarm, Agripower, AGT, Antonio Carraro, Artrak Superline, Başak, Başkenti, Belarus, BMC, Bolinder-Munktell, Bozok, Branson, Carraro, Case, IHChery, Claas, David Brown, Deutz, Dextra, Eicher, Erkunt, Farmtrac, Kubata, Landini, Fiat, Ford, Hattat, IMT, İşbora, John Deere, Tümosan, Türk Traktör, Universal.

Koç Finans Traktör Kredisi

Bilindiği gibi üreticilere kredi verme imkanına sahip olan kurumlar bankalarla sınırlı değili, BDDK mevzuatına uyum sağlaması halinde finansman şirketleri üzerinden de kredi kullanılması mümkündür.

Ülkemizde faaliyet gösteren en önemli finansman kuruluşlarından birisi olan Koç Finans’ta çiftçilere traktör satın alabilmeleri için kredi vermekte. KOÇ Finans tarafından sağlanan traktör kredisi sayesinde CASE IH veya New Holland markalarından herhangi birisinin satın alınması mümkündür.

Kredi çekerek bu markalardan herhangi birisini satın alacak üreticiler çektikleri krediler için 16 ay ertelemeli finansman imkanından yararlanabilir. Satın alınacak traktörün en fazla % 75’ine kredi tahsis edilebilir. En fazla 60 ay vadeli olarak çekilebilen bu krediden yararlanmak isteyen üreticilerin çeşitli durumlarda kefil göstermesi, teminat vermesi gerekebilmektedir. KOÇ Finans traktör kredisi ve diğer imkanları hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen üreticilerin 0216 556 36 60 numaralı çağrı merkezini araması mümkündür.

Ciftciye Faizsiz Traktor Kredisi

Traktör Hibe Desteği

Traktör satın almak için hibe desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin TKDK’nın desteklediği bir ilde tarımsal ya da hayvansal üretimle uğraşması, buna ek olarak TKDK’nın IPARD projesi özelinde talep ettiği şartları sağlayıp prosedürlere uygun şekilde bu programa başvuru yapmış olması gerekmektedir.

TKDK’nın IPARD projesine dahil olarak kredi çekmek isteyen üreticilerin bu proje dahilinde traktöre hibe desteği alması da mümkündür. Çiftçiler Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından sağlanan imkanlar sayesinde toplamda 3.15 Milyar TL’ye kadar hibe alması mümkündür.

Ayrıca konuyla bağlantılı Faizsiz Ahır Kredisi Nasıl Alınır Şartlar Nelerdir? Merak ediyorsanız adresinden inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku