fbpx

Çiftçiye Faizsiz Kredi İmkanı Ziraat Bankasında (100 bin TL)

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Fiyatların yükselmesiyle birlikte tüketiciden gelen şikayetler tarım ve hayvancılığa verilen desteklerin artmasını sağlıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl başlatılan köye dönüş projesi ile 30 bin TL hibe verilmeye başlamış, ancak hibenin yeterli olmadığının söylenmesi üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından bir açıklama yapılarak Ziraat Bankası aracılığıyla çiftçiye sıfır faizli 100 bin TL’ye kadar kredi verileceği duyurulmuştu.

Söz konusu duyuru somut bir adıma dönüştü ve çiftçilikle uğraşmak isteyen girişimcilere 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilmeye başlandı. Diğer yandan köye dönüş projesinde de geri adım atılmadı ve bu sayede köyüne dönerek çiftçilik yapmak isteyen girişimciler 100 bin TL’lik faizsiz krediye ek olarak 30 bin TL’lik köye dönüş hibesinden yararlanma hakkını da korudu.

Ziraat Bankası 100 bin TL Faizsiz Çiftçi Kredisi

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu’nda (TGDF) katıldığı bir toplantıda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik geçtiğimiz yıl başlatılan 30 bin TL’lik köye dönüş hibesinin genç girişimcilere öz sermaye olması gerektiğini söyledi ve bunun işe başlamak için yeterli olmadığını bildiğini belirterek Ziraat Bankası aracılığıyla çiftçilikle uğraşmak isteyenlere 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi teşviki verileceğini duyurdu. Bu duyurunun ardından konuyla ilgili somut bir adım atıldı ve köye dönüş projesi kapsamında çiftçilikle uğraşmak isteyen girişimcilere 100 bin TL’ye kadar da faizsiz kredi desteği verilmeye başladı.

Bakanlığın söz konusu teşviki kullanmak için aracı olarak belirlediği Ziraat Bankası krediden yararlanmak isteyen girişimcilerin başvuru iletmesi gereken kurum. Ödeme planı çiftçinin para kazandığı dönemlere göre oluşturulacak olan söz konusu teşvik ile en az 100 koyun ya da 20 düve sahibi olunması gerekiyor.

İlk 2 yılı ödemesiz dönem olan faizsiz çiftçi kredisinden yararlanacak girişimcilerin ÇKS üyesi olması ve çiftçilik yapacağı alanı beyan edebilmesi gerekiyor. Faaliyetlerin yapılacağı alanın tapusu kendisine ait olmayan girişimcilerin kira kontratı, ÇKS üyelik belgesi, nüfus cüzdanı, iş planı projesi ve varsa son yıllara ait bilanço ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine gitmesi gerekiyor.

Çiftçiler eğer TKDK’nın desteklediği illerin birisinde ikamet ediyorsa TKDK’nın geri ödemesiz küçükbaş hayvan kredisinden yararlanma imkanına da sahip. Bu kapsamda TKDK’nın internet sitesi aracılığıyla desteklenen illerden birisinde faaliyet gösterilip gösterilmediği araştırılmalı, eğer TKDK destekli illerde faaliyet gösteriliyorsa çağrı ilanları yayınlandıktan sonra Ziraat Bankası’na başvuru iletilmelidir.

TKDK tarafından çağrı ilanlarının duyurulmasına istinaden sağlanan küçükbaş hayvan desteği, yapılacak harcamaların % 50’sini geri ödemesiz bir şekilde finanse etmeyi taahhüt ediyor. Girişimcilerin TKDK desteklerinden yararlanabilmek için sağlaması gereken şart ise TKDK’nın kalkınma planı bünyesinde desteklenecek iller arasında gösterdiği 42 şehirden birisinde faaliyet gösteriyor olmak.

Ziraat bankası çiftçi faizsiz kredi
ciftciler ziraat bankasindan faizsiz kredi cekebilir

TKDK desteğinin, faizsiz çiftçi kredisinin ve köye dönüş hibesinin aynı anda kullanılması da mümkün. Birbiri üzerinde bağlayıcı olmayan bu teşviklerin kapsamı yalnızca yapılacak harcamalarla ilgili. Dolayısıyla girişimcilerin yararlandığı teşvikleri amacına uygun bir şekilde harcaması halinde ödenek kesintisi ya da yaptırım gibi bir sorunla karşılaşması söz konusu değil.

Sitemizde yine konuyla ilgili olarak; Faizsiz Çiftçi Kredisi için ilgili kategorimizi Tarım Kredileri için ilgili bölüme ve Hayvancılık kredileri için ise yine bu bölüme göz atabilir ve daha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

1 yorum
  1. mahide sayar diyor

    çsk ile ilgili değişimler ile alakalı konularda

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku