Başbakan Açıkladı: Çiftçiye Mazot Parası Mart Sonunda Yatacak

| |

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım ve hayvancılık gibi konularda kırsal kesimde üretim yapan ve bulunduğu faaliyet nedeniyle çeşitli maliyetlere katlanmak durumunda olan çiftçiler için sosyal adalet sağlamak açısından bazı destek ve teşvik ödemeleri yapmaktadır.

Yapılan destek ve teşvik ödemelerinden birisi de mazot desteğidir ve her yıl yapılan mazot destek ödemeleri sayesinde çiftçilerin omuzundaki vergi yükü diğer vatandaşlara nazaran bir nebze de olsa hafifletilir. 2018 yılı mazot destekleriyle ilgili geçtiğimiz gün bir açıklama yapıldı. Başbakan açıkladı çiftçiye mazot parası mart sonunda yatacak dedi. Başbakanın açıklamasına ve önemli bazı noktalara değinilmesi faydalı olacaktır.

Çiftçiye Mazot Desteği

Başbakan Binali Yıldırım 5 Mart 2018 tarihinde Manisa’da gerçekleştirilen 5’inci Olağan İl Gençlik Kolları Kongresi’nde kürsüdeydi. Kürsüde, ülke gündemi ve politik bazı konulara değinen Yıldırım’ın çiftçiler açısından belki de en dikkat çekici açıklamaları mazot desteğine ilişkin oldu.

Yıldırım, ilk ve orta öğretim öğrencilerine okullarda üzüm verileceğini belirttikten sonra Manisa’ya son 16 yıl içerisinde 1.5 milyar TL’den fazla tarım desteği tahsis edildiğini ve önümüzdeki günlerde mazot destek ödemelerinin de yapılacağını belirtti. 2018 mazot destek ödemelerinin mart sonunda hesaplarda olacağını söyleyen Yıldırım, konuşmasına ülke gündemi ve çeşitli siyasi partilere eleştiriler yaparak devam etti.

Mazot Parası Ne Kadar?

Bilindiği gibi akaryakıt ve dolayısıyla da mazot fiyatlarının içeriğinde çok ciddi bir vergi yükü bulunuyor. Bu yükü oranlamak gerekirse % 60 gibi bir orandan söz etmek mümkün.

Çiftçinin belini büken bu durum için bir adım atan bakanlık, 2016 yılı içerisinde konuyla ilgili mevzuat değişikliğine gitti. Yapılan değişiklik uyarınca mazot desteği, gübre desteği ve toprak analiz desteğinin birleştirilmesi kararlaştırıldı.

Bu açıdan çiftçinin eline geçecek para dönüm başına 11 TL olarak belirlendi. Çiftçiler dönüm başına harcadığı mazot için 24.70 TL vergi ödeyecek ve bu ödeme % 60’lık oran karşısında gerçekten de çok düşük bir miktar.

İlgili Yazı  Asgari Ücretli İşçi Emekli Olunca Ne Kadar Toplu Para Alır
mazot parasi mart sonunda yatacak
mazot parasi mart sonunda yatacak

Çiftçiler her ne kadar indirimli tarifeden yararlanacak olsa ve mazot parasının yarısını devlet desteğiyle karşılasa da 16 TL’lik mazot harcaması halinde 12.35 TL vergi ödemek durumunda. Çiftçilerin, kooperatiflerin vb. konuyla ilgili en önemli isteği verginin çiftçi için kaldırılması ya da indirime gidilmesi yönünde. Fakat hükümet gündeminde henüz böyle bir şey yok.

Sitemizde yer alan Ziraat Bankası Sıfır Faizli Çiftçi Kredisi konulu yazımızı da ortalama 2 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Önceki Yazı

Araba Beyaz Eşya Mobilya İçin Vergi İndirimi Geldi

ABD Borsalarında Büyük Düşüş Kriz mi Geliyor

Sonraki Yazı

Yorum yapın