fbpx

Albaraka Türk Döviz Kar Payı Hesabı Açma Getiri Hesaplama

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz yatırım yapmak isteyen tasarruf sahiplerinin istifade edebileceği en karlı yatırım yöntemlerinden birisi de döviz cinsinden açılan kar payı hesaplarıdır. Katılım bankalarının faaliyetlerinde kullanabilmesi ve tasarruflarını değerlendirebilmek için katılım hesabına para yatıran yatırımcılar, daha önceden anlaşılan vade geldiğinde o gün hesaplanan oran üzerinden kar elde eder ve tasarruflarını değerlendirirken döviz cinsinden hesap açtırdığı için döviz olarak ödeme alır. Bu kapsamda güvenli ve karlı bir yatırım amacı olması, bunu mümkün kılan bankalardan birisi olması itibariyle Albaraka Türk Katılım Bankası döviz kar payı hesabı açma getiri hesaplama gibi çeşitli ayrıntılara değinmek yararlı olacaktır.

Kar Payı Nedir?

Katılım bankaları faaliyetlerinde kullanmak için sürekli bir fon arayışı içerisindedir ve faizden uzak durma gerekliliğinden dolayı da bunu çeşitli finansman araçlarını kullanarak yapamamaktadır. Dolayısıyla açılan katılım hesaplarına yatırılan tasarrufları faaliyetlerinde kullanan banka tahsis ettiği finansmanlar ve öncülük ettiği yatırımları mümkün kılması itibariyle tasarruf sahiplerinin açtırdığı kar payı hesaplarına vadesi geldiğinde bir oranda ödeme yapar. Katılım bankaları aracılığıyla açılan katılım hesapları aslında bir yatırıma katılma imkanı sağlaması itibariyle özel mevduat bankalarının vadeli hesaplarından oldukça farklıdır.

Katılım bankaları kar payı dağıtımı yaparken satılacak malın fiyatına ve maliyetine baktıktan sonra arada kalan payı kar olarak nitelendirip, bu karın % 80’lik kısmını yatırımcıya, % 20’lik kısmını da kendisine alır. Vadeli mevduat hesabı açan yatırımcılar yani faizle çalışan bankalara yatırım yapanlar ise parasının miktarına göre değil zaman boyutuna göre belirli bir süre sonra daha önceden anlaşılan oranda faiz alır.

Dolayısıyla katılım hesabı açan kişilerin özel mevduat bankalarından farklı olarak umduğundan çok daha fazla getiri sağlama imkanı da vardır. Teorik olarak kar payı hesabının zarar etme ihtimali de olsa katılım bankalarının faaliyetine devam ettiği geçtiğimiz onlarca yılda bu durumla hiç karşılaşılmamış, yatırımcılar her halükarda ana parasından daha yüksek bir miktarda para almıştır.

Albaraka Türk Kar Payı Hesaplaması

Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığıyla kar payı hesabı açtıracak yatırımcıların USD ya da EUR gibi döviz cinsleriyle bunu yapması mümkündür. Kısa süre içerisinde açılabilen kar payı hesaplarının kar paylaşım oranlarının ne olacağı hesaba yatırılan para ve katılım hesabının açıldığı vadeye göre belirlenmektedir. Bu açıdan ne kadar yüksek miktarda para  yatırılır ve ne kadar uzun vadeli yatırım yapılırsa o denli yüksek oranda gelir sağlanacağından söz edilebilir.

Katılım Bankaları’nın ne kadar kar vereceği vade günü hesaplandığından dolayı geleceğe yönelik bir garanti verilmesi, bir orandan söz edilmesi mümkün değildir. Yine de yıl içerisinde bu oranların çok fazla değişiklik göstermemesi itibariyle tahmini getiriyi hesaplamanın yapıldığı gün olarak baz almak mantıklı olacaktır.

50 bin USD yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için 100 USD,
  • 3 ay vade için 230 USD,
  • 6 ay vade için 448 USD,
  • 12 ay vade için 998 USD gelir elde edilebilir.

50 bin EUR yatırım yapılması halinde:

  • 1 ay vade için 78 EUR,
  • 3 ay vade için 171 EUR,
  • 6 ay vade için 336 EUR,
  • 12 ay vade için 786 EUR gelir elde edilebilir.

Albaraka Türk Katılım Bankası en yüksek kar paylaşım oranını 250 bin USD&EUR birim yatırım için 1 yıl vadeye istinaden vermektedir. Bu yatırımdan yatırımcının elde edeceği kar paylaşım oranı % 68 olurken, banka % 32 oranında gelir sağlayacaktır.

Albaraka Türk Katılım Hesabı Özellikleri

Albaraka Türk Katılım Bankası aracılığıyla kar payı hesabı açılışı gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar bunu 250 TL muadili EUR ya da USD ile en yakın banka şubesine giderek yapabilir. Esnek vadeli hesap açılışının gerçekleştirilebildiği Albaraka Türk 32 ile 1095 gün arasında değişen günlük vadenin belirlenmesini mümkün kılmaktadır.

Albaraka Türk Katılım Hesabı Açma

Albaraka Türk aracılığıyla katılım hesabı açacak TC vatandaşları nüfus cüzdanı ve adres belgesiyle birlikte en yakın Albaraka Türk Katılım Bankası şubesine gidip 250 TL muadili EUR ya da USD’yi hesaba yatırarak katılım hesabının açılışını gerçekleştirebilir.

Hesap açılışını gerçekleştirecek yabancı uyruklu kişilerinse kimlik belgesi, yabancı kimlik numarası, adres belgesi ve 250 TL muadili USD ya da EUR ile en yakın şubeye gitmesi yeterli olacaktır.

albaraka turk kar payi hesabi acmak
albaraka turk kar payi hesabi acma

Açılacak hesapların 100 bin TL’ye kadar olan kısmı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından devlet güvencesi altındadır. 1 ay, 3 ay, 6 aylık vadeyle açılan katılım hesapları için %5 , 1 yıla kadar olan vadeler için % 3 oranında stopaj kesintisi otomatik olarak yapılır, net kazanç hesaba aktarılır. Yapılan son düzenleme sonrasında 1 yıldan uzun vadeli yatırımlar için stopaj oranı % 0’a indirilmiş yani alınmamaktadır.

En Yüksek Kar Payı Veren Katılım Bankaları konulu yazımızı buradan https://sifirfaizli.com/en-yuksek-kar-payi-veren-katilim-bankalari/ okuyarak getiri konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku