fbpx

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) İptal Başvuru Telefon

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Geleceğine yatırım yapmak ve tasarruflarını arttırmak isteyen kişiler için eşsiz bir fırsat niteliğindeki BES, 2013 yılında % 25 oranında devlet desteğiyle hayata geçirilmiştir. Vatandaşların tasarruflarına devlet desteği almasını mümkün kılan bu sistem sayesinde mevcut sosyal güvenlik sistemine ek tamamlayıcı bir sisteme daha dahil olunmuş, daha yüksek refah seviyesinde emeklilik gerçeğe dönüşmüş olur. Bu kapsamda Akbank bireysel emeklilik sistemi iptal ve başvuru işlemleri nasıl yapılır gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

BES Nedir?

Mevcut sosyal güvenlik sistemine tamamlayıcı niteliğe sahip bir şekilde geliştirilen ve katılımcılarının geleceğine yatırım yapıp, devlet desteği hakkını elde etmesini mümkün kılan tamamlayıcı emeklilik sistemine bireysel emeklilik sistemi denilmektedir.

Kimler BES’e Katılım Sağlayabilir

BES’e katılım sağlayacak kişilerde aranan tek şart 18 yaşından büyük olunmasıdır. 18 yaşından büyük ve düzenli gelir sahibi herkes BES’e katılım sağlayıp tasarruflarını yatırıma dönüştürebilir. Yatırıma dönüştürülen tasarrufların kullanımı en az 10 yıl sistemde kalınması ve 56 yaşında emeklilik hakkı kazanılması sonrasında mümkün olacaktır. Bu süreçte sistemden çıkılmak istenmesi halinde stopaj vergisinin ödenmesi koşuluyla kısa süre içerisinde sistemden çıkılması ve birikimin geri alınması mümkün olur.

BES’in Avantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin en önemli avantajı kişilerin tasarruf yapma alışkanlığını perçinlemesidir. Gelirden otomatik olarak kesilmesi itibariyle kişileri belirli bir gelir düzeyinde yaşamaya adapte eden bu sistem sayesinde tasarruf hesabına aktarılan tutar bir süre sonra aranmamaya başlayacak ve kişilerin yaşam standartları da ortaya çıkmış olacaktır.

 • 56 yaşında emeklilik hakkı kazanılmış olur,
 • Kişiler tamamen kendi istekleriyle tasarruf hesabı açıp burada ne kadar birikim yapacağını belirleyebilir,
 • Kişiler istediği zaman stopaj vergisini ödeyerek sistemden ayrılabilir,
 • En az 10 yıl süreyle sistemde kalınması halinde yüzde 25 oranında devlet desteğinden yararlanılması mümkün olur,
 • 18 yaşını doldurmuş herkes çok kısa bir süre ve basit başvuru prosedürleri sonrasında sisteme dahil olabilir.

BES’ten Nasıl Emekli Olunur?

BES aracılığıyla emekli olunabilmesi için en az 10 yıl süresince sistemde kalınması gerekmektedir. 10 yıl süresince sistemde kalınması ve tasarruf yapılması halinde 56 yaşına gelindiğinde % 25 oranında devlet desteğiyle birlikte yapılan birikimi toplu şekilde ya da periyodik olarak geri almak mümkün olur.

Akbank BES Başvurusu

Akbank aracılığıyla BES’e katılım sağlamak isteyen kişilerin tek yapması gereken en yakın Akbank şubesine giderek başvuru formunu temin etmek ve 2 iş günü içerisinde sisteme dahil olmaktır. Bunun haricinde yapılması gereken herhangi bir işlem ya da prosedür bulunmamaktadır. Gelecek aydan itibaren prim ödemelerine başlanabilir.

akbank bes iptali çıkış telefon sms
akbank bes iptali ve basvuru

Akbank BES İptali Telefon

Akbank aracılığıyla yapılan BES’in iptali için 2 aylık otomatik katılım süresinin dolması beklenmelidir. Eğer otomatik katılım süresi dolduysa Akbank çağrı merkezi ya da Akbank şubeleri aracılığıyla iptal talebinde bulunulabilir. 2 aylık süreç sonrasında iptal talebinde bulunulması halinde herhangi bir kesinti olmaksızın yapılan tüm ödeme aynen geri alınabilir. 444 25 25 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Faizsiz BES Var mıdır Varsa Hangi Bankalarda Var konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/faizsiz-bes-hangi-bankalarda-var-nasil-basvurulur-puf-noktalari/ ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.

2 Yorumlar
 1. İSMAİL BOZKURT diyor

  Gün itibarıyla BES imin iptal edilip biriken paramın hesabıma tarafınızdan yatırılması

 2. ILKAY diyor

  Gun itibariyla BES imin iptal edilip biriken paramin hesabima tarafinizdan yatirilmasini arz ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku