fbpx

ABD Borsalarında Büyük Düşüş Kriz mi Geliyor

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump ile FED’in karşı karşıya gelmesinin ardından Wall Street keskin bir düşüş yaşadı. S&P 500 ve diğer çeşitli endekslerde büyük bir düşüşe imza atıldı ve başta Google, Facebook, Apple, Netflix gibi büyük teknoloji şirketleri olmak üzere Tesla, Dominos vb. markaların hisselerinde büyük bir kayıp görüldü.

ABD Borsalarında Düşüş

Kasım ayında yapılacak seçimlerin yaklaşmasına ek olarak Trump ile FED arasında yaşanan tartışmalar gündemdeyken borsada ortalama % 4 kayıp gerçekleşti. Catepillar, AT&T ve Goldman Sachs gibi büyük şirketlerde çok ciddi satışların gerçekleştiği şu günlerde dolara olan talep de eş zamanlı olarak arttı ve dolar endeksi yükseldi. ABD’deki bu sert satışların ardından Asya ve Avrupa borsalarında da düşüşler meydana geldi.

Dow Jones Sanayi Endeksi 608,01 puan yani % 2,41 oranında, Standard&Poor’s 500 Endeksi 84,59 puan yani % 3,09, Nasdaq Teknoloji Endeksi ise 329,14 puan yani % 4,43 oranında düşerek 2011 yılından bu yana en büyük günlük düşüşünü yaşadı.

Bu gelişmeler yaşanırken kısa süre içerisinde Asya piyasaları da son 19 ayın en düşük seviyelerine geriledi. ABD’deki bu düşüş ise son 8 ayın en büyük kayıplarını ifade ediyor.

Küresel piyasalarda yaşanan bu kayıpların en büyük nedeninin IMF Başkanı Christine Lagarde tarafından yapılan açıklamayla ilişkili olduğu sanılıyor. Lagarde, senetleri yorumladığı bir konuşmasında halihazırdaki değerlemelerin aşırı pahalı olduğunu söylemişti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Janney Montgomery Scott Baş Yatırım Stratejisti Mark Luschini, bunun yaşanan ticaret savaşından daha büyük bir potansiyele sahip olumsuzluk olduğunu ifade etti.

ABD Borsaları Neden Düşüşte?

Büyük bir piyasa hareketinden sonra sık sık yapıldığı gibi geçtiğimiz Çarşamba günü Wall Street borsacıları tarafından düşüşlere ilişkin bazı açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalardan bazıları borsadaki sert düşüşü Trump ile Çin yönetimi arasında devam eden görüşmelere dayandırırken, bazıları FED’in faiz artırımını sebep olarak gösterdi.

ABD’nin şu anki ticari duruşu genel itibariyle Çin hükümetiyle yaşadığı ticaret savaşına yönelik ve bu duruş tüketim harcamalarını kırabileceği gibi Çin şirketlerine de zarar verebilir.

Fakat ticaret savaşları bu düşüşüne neden olan tek sebep değil, çoğu ekonomist borsadaki sert düşüşün FED’in son yıl içerisinde üç kez faiz artırmasıyla ilgili olduğunu düşünüyor. Son yıllarda % 3 olan hazine faizlerinin 10 yıllık % 3,2’ye yükselmesi çok ciddi bir artış ve IMF Başkanı Christine Lagarde tarafından yapılan değerleme pahalılığı açıklamasından sonra kulağa iyi bir alternatif gibi geliyor.

Dolayısıyla FED’in yüksek faizli hazine tahvilleri borsadaki hisselere nazaran daha cazip bir yatırım fırsatı sunuyor ve şirketlerin borçlanmasını daha pahalı hale getirerek hisselerin bundan olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Çünkü yatırımcılar için daha yüksek kazanç anlamına gelen faiz artışı, şirketler için daha yüksek maliyetle borçlanma anlamına geliyor.

Peki Ne Yapılmalı?

Eğer ABD borsalarında yatırım yapıyorsanız yaşanan bu olayların sizi endişelendirmesine ve fevri karar vermenize neden olmasına izin vermeyin. Wall Street borsacıları ve ekonomistleri gerçekleşen olaylarla ilgili sürekli olarak açıklamalar yapar, önerilerde bulunur fakat borsanın ne yönde hareket edeceğini hiç kimse tahmin edemez.

abd borsalarinda dusus
abd borsalarinda dusus

Daha önce de buna benzer düşüşler yaşandı ve ABD borsaları bir şekilde kendisini toplamayı başardı. Hatta geçtiğimiz dönemlerde buna benzer düşüşler yaşandıktan sonra ilginç şekilde çoğu zaman rekor seviyelere yükselişler de gerçekleşti.

Eğer panik haline hakim olamıyorsanız hisselerinizin bir kısmını satarak FED’in % 3,2 getirili hazine tahvilini alabilirsiniz fakat hisselerde yükseliş yaşanabilme ihtimalini de göz ardı etmemelisiniz.

(Yatırım tavsiyesi değildir, kişisel görüşü yansıtır.)

Sitemizde sizler için daha önceden yayımlamış olduğumuz Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir konulu yazımızı okuyabilir ve bu hususta alternatif yatırım yöntemleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku