fbpx

aBank Bireysel Emeklilik Sistemi İptal ve Başvuru İşlemi

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Mevcut sosyal güvenlik sisteminden ayrı olarak geliştirilip hayata geçirilen Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde kişilerin SGK güvencesi ve emeklilik ödemesine ek olarak kendi imkanlarıyla da geleceğine yatırım yapmasına imkan verilmiştir. Devlet desteği ve çeşitli avantajlarla giderek daha fazla kişinin tercih ettiği BES için bazı detaylara değinilmesi ve aBank bireysel emeklilik sistemi iptal ve başvuru işlemleri nasıl yapılır gibi çeşitli konuların ayrıntılarının aktarılması yararlı olabilir.

BES Nedir

Hazine Müsteşarlığı, SPK ve Emeklilik Gözetim Merkezi öncülüğüyle geliştirilen BES sayesinde kişilerin mevcut sosyal güvenlik haklarına ek olarak geleceği için ek yatırım yapmasına imkan verilmiştir. Önceden belirlenen vade süresince yapılan birikime % 25 oranında devlet desteğinin eklenmesiyle kişinin emekliliğe hak kazanması itibariyle ciddi bir tasarruf sahibi olması sağlanır. Hem birikim yapılmış hem de % 25 oranında hibe hakkı elde edilmiş olur.

Kimler BES’e Katılım Sağlayabilir

18 yaşından büyük, düzenli gelir sahibi herkes BES’e katılım sağlayabilir. BES’e katılım sağlamaktan ziyade sistemin içerisinde kalmak için yerine getirilmesi gereken prosedürlere odaklanmak gerekir. Çünkü belirlenen vade süresince verilen sözlerin tutulmaması halinde devlet desteğinden yararlanılamayabilir. T.C. vatandaşı olmayanlar BES’e katılım sağlayamaz.

Devlet desteği hakkı elde edebilmek için en az 10 yıl sistem içerisinde kalmak ve 56 yaşını doldurmak gerekmektedir. 10 yıldan önce sistemden ayrılmak istenmesi halinde stopaj vergisinin ödenmesi karşılığında bunun gerçekleştirilmesi de mümkündür.

BES Avantajları

  • 56 yaşında emekli olma imkanı,
  • Tercihe bırakılmış katılım hakkı,
  • Kişilerin kendi finansal hacimleriyle orantılı olacak şekilde sözleşme hazırlatabilme olanağı,
  • 10 yıl süresince yapılan birikimi toplu şekilde ya da düzenli ödemelerle alma imkanı.

aBank BES Başvurusu Nasıl Yapılır

Alternatif Bank aracılığıyla BES başvurusu yapmak isteyen kişilerin tek yapması gereken en yakın aBank şubesine gidip başvuru formunu doldurmaktır. Başvuru formunun aBank’a teslim edilmesi sonrasında 2 iş günü içerisinde sisteme katılım sağlanmış olur.

aBank BES İptali

Otomatik katılım usulüyle BES’e katılım sağlayan üyelerin 2 ay süresince yaptığı katkı payı ödemelerini 2’nci ayın sonunda aBank aracılığıyla iptal işlemi gerçekleşmesine istinaden geri alma hakkı vardır. İade işlemi için yapılması gereken tek şey aBank ile temas kurmak ve bazı güvenlik teyitlerinin alınması sonrasında iptal işlemini başlatmaktır. İptal işlemine başladıktan sonra 10 iş günü içerisinde ödenen katkı paylarının iadesi mümkün olacaktır.

Devlet Katkısı Üst Sınırı Var Mı?

Yüzde 25 olarak belirtilen devlet katkısının bir üst sınırı da bulunmaktadır. BES’e katılım sağlayan kişilerin yıl içerisinde en fazla yıllık brüt asgari ücretin % 25’i kadar destek alması mümkün kılınmıştır. Bu kapsamda ne kadar devlet desteği alınabileceğiyle ilgili üst sınırın yıldan yıla farklılık gösterebileceği de unutulmamalıdır.

abank bireysel emeklilik sistemi iptal basvuru
abank bireysel emeklilik sistemi iptal basvuru

Ne Kadar Ödeme Yapılması Gerekiyor

Ne kadar ödeme yapılacağı kişinin maaşına bağlı olarak değişmektedir. Asgari ücretli kişiler asgari tutardan birikim yaparken, asgari ücretten yüksek gelir elde eden kişilerin ne kadar ödeme yapacağı anlaşmalı sigorta şirketinin politikaları ve kişinin isteklerine göre belirlenecektir. Bu ödemelerin şirkete yapılmış bir ödeme değilde tasarruf niteliği taşıması kaynaklı % 10 civarında ödeme yapmanın önerildiğinin bilinmesi yararlı olabilir.

Faizsiz BES Hangi Bankalarda Var Nasıl Başvuırulur konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku