fbpx

36 Ay Faizsiz Taşıt Kredisi Hesaplama

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz taşıt kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin sadece katılım bankaları değil, otomobil üreticilerinin kendi finansman şirketleri üzerinden de kredi çekmesi mümkündür. Çok kısa süre içerisinde talep ettiği miktarda kredi kullanabilen tüketicilerin, sürece başlamadan önce vermesi gereken  en önemli karar hangi firma ya da bankayla çalıştığı ve hangi aracı satın alacağıdır. Katılım bankaları ya da otomobil üreticisi olması fark etmeksizin her kurum ilk olarak hangi araç için kredi çekileceğini soracaktır.

Bu açıdan bir örnek teşkil etmesi adına 36 ay faizsiz taşıt kredisi hesaplaması yapmak, faizsiz taşıt kredisi olur mu, taşıt kredisi faiz oranları ne durumda, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi en çok talep gören bankaların taşıt kredileri vb. konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Faizsiz Taşıt Kredisi Olur Mu?

Sıfır faizli taşıt kredisi çekmek isteyen tüketicilerin önünde katılım bankası ve otomobil üreticilerinin dönemsel bazda düzenlediği krediler olmak üzere iki farklı seçenek vardır.

Katılım bankaları kar payı ile çalışır ve vadelendirme sonrasında ana para borcunun üzerine belirli bir oranda kar ekleyerek bunu tüketiciden tahsil eder.

Otomobil üreticilerinin finansman şirketleri ise dönemsel bazda düzenledikleri kredi kampanyaları kapsamında satışını artırmak istedikleri otomobili satın almak isteyen tüketicilere bu aracı satın almak için ihtiyaç duyduğu finansmanı tedarik eder.

Otomobil üreticileri sadece sıfır faizli kredi sunmaz. Eğer talep ederse tüketiciye genellikle piyasa ortalamasının altında bir faiz oranıyla kredi tahsis imkanı da sunar. Bu, tamamen otomobil üreticisinin insiyatifinde olan bir durumdur dolayısıyla otomobil üreticisi ile görüşmeden ortalama bir faiz oranından bahsedilmesi mümkün olmayacaktır.

Faizsiz Taşıt Kredisi Hesaplaması 36 Ay Vade

36 ay vade için faizsiz taşıt kredisi çekmek isteyen tüketicilerin istifade edebileceği katılım bankaları Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankasıdır. Bu bankalardan herhangi birisiyle faizsiz taşıt kredisi çekebilen tüketiciler 100 bin TL’ye kadar olan araç bedelinin % 80’ini, 100 bin TL’nin üzerinde kalan araç bedelinin % 50 sini finansmana konu edebilir. Araç bedelini eksper belirleyecek ve bankaya belgeleyecektir.

50 bin TL 36 ay Vade Örnek Hesaplama

36 ay vadeyle 50 bin TL’lik taşıt finansmanı kullanacak tüketiciler:

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 2070 TL, toplamda 74.792 TL,
 • Vakıf Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 2478 TL, toplamda 89.222 TL,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 2133 TL, toplamda 77.052 TL,
 • Ziraat Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 2086 TL, toplamda 75.354 TL,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 2500 TL, toplamda 90.251 TL ödeme yapmak durumundadır.

80 bin TL 36 ay Vade Örnek Hesaplama

36 ay vadeyle 80 bin TL’lik taşıt finansmanı kullanacak tüketiciler:

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 3313 TL, toplamda 119.668 TL,
 • Vakıf Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 3965 TL, toplamda 142.755 TL,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 3413 TL, toplamda 123.283 TL,
 • Ziraat Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 3338 TL, toplamda 120.566 TL,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 4000 TL, toplamda 144.402 TL ödeme yapmak durumundadır.

100 bin TL 36 ay Vade Örnek Hesaplama

36 ay vadeyle 100 bin TL’lik taşıt finansmanı kullanacak tüketiciler:

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 4141 TL, toplamda 149.585 TL,
 • Vakıf Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 4956 TL, toplamda 178.444 TL,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 4266 TL, toplamda 154.104 TL,
 • Ziraat Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 4172 TL, toplamda 150.708 TL,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince her ay 5000 TL, toplamda 180.502 TL ödeme yapmak durumundadır.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Bulunduğumuz dönem son yılların en yüksek faiz oranlarının piyasada oluştuğu dönemdir. Bu açıdan taşıt kredisi faiz oranları da geçtiğimiz yıllara nazaran oldukça yüksektir. Özel mevduat bankalarını da kapsayacak şekilde bir ortalamadan bahsedilmesi gerekirse % 2.2 seviyesinde bir taşıt kredisi faiz oranı ortalamasından bahsetmek mümkündür. Finansman tahsis ücreti, kasko, ekspertiz ücreti gibi diğer maliyetler de faiz oranına dahil edildiğinde kullanılan taşıt kredisinin aylık maliyetinin ortalama % 3 seviyesinde olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi

Ziraat Bankası aracılığıyla taşıt kredisi çekmek isteyen tüketiciler hali hazırda istifade edebileceği en düşük faiz oranlarından birisiyle yani % 1.85’le kaskolu taşıt kredisi çekebilir. Kaskoyu kendi bankasından yaptırmak şartıyla % 1.85 faiz oranıyla kredi tahsis eden Ziraat Bankasına kredi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kredi talebinde bulunması mümkündür.

Vakıfbank Taşıt Kredisi

Vakıfbank aracılığıyla kredi çekecek tüketiciler tıpkı Ziraat Bankası gibi piyasada oluşan en düşük faiz oranıyla yani % 1.85’le taşıt kredisi çekebilir. Çekilen kredinin faiz maliyetine ek olarak % 0,5 finansman tahsis ücreti, kasko ve ekspertiz ücreti gibi maliyetleri de vardır. Bu krediden yararlanmak isteyen tüketicilerin en yakın Vakıfbank şubesine giderek başvuru yapması yeterli olacaktır.

Halkbank Taşıt Kredisi

Halkbank aracılığıyla taşıt kredisi çekmek isteyen tüketicilerin % 1.89’luk faiz oranıyla bunu yapması mümkündür. Kaskolu ya da kaskosuz gibi  bir ayrım yapmayan kamu sermayeli Halk Bankası, kredi başvurusunda bulunmak isteyen tüketicilerden % 0,5 finansman tahsis ücreti, hayat sigortası primi ve ekspertiz ücreti gibi maliyetleri de talep etmektedir. Bu krediden yararlanmak isteyen tüketicilerin en yakın Halkbank şubesinden kredi başvurusu iletmesi mümkündür.

36 Ay Faizsiz Tasit Kredisi Hesaplama

Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin öncelikle satın alacağı araca karar vermesi, daha sonra ilgili araç için gelir belgesi, proforma fatura ya da ehliyet fotokopisi, fatura ile birlikte en yakın banka şubesine gitmesi gerekir.

Bankaya ön başvuru yaptıktan sonra mevzuatsal bir problem olmaması halinde banka ilgili aracın kasko değerini öğrenmek adına bir ekspertiz görevlendirir ve ilgili aracın kasko değeri de belirlendikten sonra kredi tahsisi gerçekleşir. Ekstrem bir durum söz konusu olmadıkça tüketiciler 4-5 iş günü içerisinde tüm işlemlerin halledilmesini ve aracın sahipliği ne kavuşmayı mümkün kılabilir.

Kredi Çekmeden Nasıl Araba Alınır? Merak ediyorsanız konuyla ilgili yazımız olan inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku