fbpx

250 bin Düve Projesine Kimler Başvuru Yapabilir Şartlar Neler

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, geçtiğimiz gün düzenlenen protokol imza töreninde 250 bin düve projesinin hayata geçirildiğini açıkladı. Bu kapsamda üreticilerin tam kapasite çalışabilmesi için gerekli adımların atılacağını belirten Fakıbaba, bu destekten yararlanabilmek için bazı gerekliliklerin yerine getirilmesinin ve prosedürlerin uygulanmasının zorunlu olduğunu da söyledi. Bu kapsamda 250 bin düve projesine kimler başvuru yapabilir şartlar neler ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

250 bin Düve Projesi

250 bin düve projesi tam kapasite çalışamayan üreticileri hedef alan bir destek paketi. Bu destek paketi sayesinde ahırı olan fakat içerisinde yeterli hayvanı olmayan üreticilerin ahırlarının hayvanla doldurulması sağlanacak.

Gerekli adımlar çoktan atıldı ve Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifi, TİGEM arasında da protokol imzalandı. Üreticilerin gerekli prosedürleri yerine getirerek destek programına başvurması halinde tam kapasite çalışabilmek için kaç hayvan ihtiyacı olduğu belirlenecek ve bu kadar hayvanın satın alınabilmesi için gerekli para kredi olarak Ziraat Bankası aracılığıyla üreticiye ulaştırılacak.

250 bin Düve Projesinden Kimler Yararlanacak

250 bin düve projesindeki rakam Türkiye genelinde belirlenen bir üst limit. En az 15 hayvanın barınabileceği büyüklükte ahırı olan fakat 15 hayvanı olmayan üreticiler bu destek programına başvurarak hayvan sayısını 15’e tamamlayabilecek. Katılım sağlayabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar şu şekilde:

 • 2 Nisan 2018 günü duyuru yapılmadan önce de hayvancılıkla uğraşıyor olmak,
 • Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olmak,
 • En az 15 hayvanın yetiştirilebileceği büyüklükte bir ahıra sahip olmak ve ahırın bulunduğu yerde ikamet edilmesi,
 • Kara listede olmamak ve kredi çekebilecek kadar yüksek bir kredi notuna sahip olmak,
 • Kamu desteklerinden yasaklı olmamak.

Başvuru Nasıl Yapılır

Bu destek programından yararlanmaya karar veren üreticilerin gerekli belgeleri bir araya getirdikten sonra Tarım Kredi Kooperatifi’ne giderek kredi başvurusu yapması gerekiyor. Yapılan başvuru Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kabul edilecek olsa da ödemeler ve finansal konularda Ziraat Bankası ile muhatap olunması gerekecek.

Tarım Kredi Kooperatifi Üyesi Olmayanlar Ne Yapacak

Hali hazırda tarım kredi kooperatifi olmayanların ilk işi kooperatife üye olunmasıdır. Destek programı için başvuru yapılacağı sırada da kooperatife üye olunabilmekte, bu nedenle gerekli evrakları bir araya getirdikten sonra doğrudan kooperatife giderek tüm süreci aynı gün içerisinde tamamlamak mümkün.

Gerekli Belgeler Neler

 1. Nüfus il ya da ilçe müdürlüğünden alınacak ikametgah belgesi,
 2. Sosyal güvenlik kurumu il, ilçe müdürlüğü ya da e-devlet üzerinden alınacak SGK hizmet dökümü,
 3. Tarım il ya da ilçe müdürlüğünden alınacak çiftçi kayıt sistemi belgesi
 4. Tarım il ya da ilçe müdürlüğünden alınacak hayvancılık işletmesi tescil belgesi,
 5. Tarım il ya da ilçe müdürlüğünden alınacak hayvancılık işletmesi kapasite raporu,
 6. Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığının daha önceki zamanlarda verdiği hibelerden yararlanıldığını ya da yararlanılmadığını gösteren belge.

Başvuru Ne Zaman

Destek programına katılım sağlamaya karar veren üreticiler 24 Nisan 2018 tarihi itibariyle kooperatiflere giderek başvuru yapabilecek. Başvurular için belirlenen son tarih ise 7 Mayıs 2018.

Başvurular Nasıl ve Neye Göre Değerlendirilecek

İlk değerlendirme Tarım Kredi Kooperatifi’ne belgelerin teslim edilmesi sırasında şartların sağlanıp sağlanmadığına ilişkin ön kontrol niteliğinde yapılacak. Herhangi bir sorun çıkmaması halinde bir detaylı değerlendirme daha yapılıp Ziraat Bankası’na belgeler iletilecek.

Ziraat Bankası, bankacılık mevzuatına göre kredi talebini değerlendirecek ve uygun bulması halinde kredi tahsisine onay vererek süreci tamamlayacak.

Hangi Hayvanlar Alınabilecek

Destek programı kapsamında alınabilecek hayvanlar da mevzuatla belirlenmiş durumda. Buna göre üreticiler simental, holstein, esmer (montafon) ya da montbeliard cinsi hayvanlardan satın alabilecek. Hayvan satın alım işlemleri için Tarım Kredi Kooperatifi’ne başvurulması gerekecek.

Ne Kadar Destek Verilecek

Ne kadar destek verileceği üreticinin durumuna bağlı olarak değişecek. Ahırında 15 hayvan besleyebilecek durumdayken 2 hayvanı olan üreticiye 13 hayvan daha alabileceği kadar, ahırında 10 hayvanı olan üreticiye 5 hayvan daha alabileceği kadar finansal destek verilecek. Finansal desteğin ne kadar tutacağına etki edecek diğer faktör de alınacak hayvanın maliyeti olacak. Bakanlık, hayvanların satın alınması konusunda teklifleri toplamaya çoktan başladı ve üreticinin mümkün olabilecek en maliyetsiz şekilde üretime başlaması sağlanacak.

Diğer Hizmetler

Bu desteklere ek olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’yla Tarım Sigortaları Havuzu’nun ortak çalışması sayesinde dar kapsamlı hayvan hayat sigortası, aşı ve küpeleme hizmeti ve veterinerlik hizmetlerinden ücretsiz yararlanılabilecek.

Ne Kadar Vadeyle Kredi Verilecek

Kredi vadesi hangi türde kredi desteği verildiğine göre belirlenmiş durumda. Üreticilerin program kapsamında olumlu sonuç alması durumunda yatırım kredisi ve işletme kredisi olmak üzere 2 farklı türde kredi kullanması mümkün olacak. Hayvan alımı için kullanılacak yatırım kredisinin vadesi 7 yıl, yem alımı için kullanılacak işletme kredisinin vadesi ise 18 ay olarak belirlendi. Ödemeler üreticinin durumuna en uygun düşecek ödeme planıyla belirlenecek ve yatırım kredisinin ilk 2 yılı içerisinde herhangi bir ödeme yapılması gerekmeyecek.

250 bin duve projesi sartlari
250 bin duve projesi sartlari

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak

Ödemelerin ne zaman yapılacağıyla ilgili hiçbir duyuru yapılmadı fakat bu denli kısa başvuru süresinin tanınması, yine ödemelerin de kısa süre içerisinde yapılacağı yönünde tahminler ortaya atılmasına neden olmakta. Haziran ayında seçim olduğu da düşünüldüğünde çok kısa bir süre içerisinde desteklerden yararlanılabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Sitemizde daha önceden sizler için yayımlamış olduğumuz Ziraat Bankası 2 Yıl Geri Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Hayvancılık Kredisi konulu yazımızı da ortalama 4 dk da okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku