fbpx

250 bin Düve Projesi Başvuru Ekranı ve Adım Adım Başvuru

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Eksik kapasite sorununu kökünden çözmeyi amaçlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada yeterli büyüklükte ahıra sahip olan üreticilerin 250 bin düve desteğinden yararlanabileceğini belirtti. İlgili destekten yararlanabilmek için yerine getirilmesi gereken şartları ve prosedürleri de açıklayan Bakanlık, 7 Mayıs 2018’in destek için son gün olduğunu duyurdu. Bu kapsamda 250 bin düve projesi başvuru ekranı ve adım adım başvuru prosedürleri gibi detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

250 bin Düve Desteği

Eksik kapasite kullanımı ülkemizin yıllardır yüzleştiği ve üstesinden gelmeye çalıştığı bir sorun. Bakanlık, konuyla ilgili harekete  geçerek son zamanlarda düzenlenen en kapsamı kredi destek programlarından birisini başlattı ve üreticilerin çeşitli şartları sağlaması halinde hayvan sayısını arttırmasını mümkün kıldı.

1. Adım: Gerekliliklerin Yerine Getirilmesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan destek programı için Tarım Kredi Kooperatifi, TİGEM ve Ziraat Bankası protokol imzaladı. Bu kapsamda çiftçilerin bazı şartları yerine getiriyor olması gerekmekte:

 • Başvuru yapıldığı sırada Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olunması,
 • 2 Nisan 2018 gününden önceki zamanlarda da hayvancılıkla uğraşılması,
 • En az 15 hayvanın barınabileceği büyüklükte bir ahıra sahip olunması,
 • İkametgah kaydının bu ahırın bulunduğu yere ait olması,
 • Kara listede olmamak ya da kredi kullanmanın önünde herhangi bir sorun olmaması,
 • Kamu desteklerinden yasaklı olmamak.

Bu şartların sağlanıyor olması halinde 24 Nisan 2018 tarihinden 7 Mayıs 2018 tarihine kadarki süreçte destek başvurusu yapılabilecektir.

2. Adım: Başvuru İşlemlerine Başlanması

Gerekliliklerin yerine getirilmiş olması durumunda bir sonraki adıma yani destek başvurusunun yapıldığı bu adıma geçilebilir. Bu adımda üreticilerin bazı belgeleri bir araya getirerek işe başlaması gerekmektedir. Bu belgeler:

 • İkametgah,
 • SGK hizmet dökümü,
 • ÇKS belgesi,
 • Hayvancılık işletmesi belgesi,
 • Hayvancılık işletmesi kapasite raporu,
 • Daha önce bakanlığın hibelerinden yararlanıldığını ya da yararlanılmadığını gösteren

Bu belgelerin bir araya getirilmesi halinde kayıtlı olunan Tarım Kredi Kooperatifi’ne gidilerek destek talebinde bulunulabilir.

3. Adım: Başvurunun Değerlendirilmesi

Yapılan başvuru öncelikle Tarım Kredi Kooperatifi tarafından değerlendirilecektir. İlgili değerlendirmenin yapılmasından sonra herhangi bir sorunla karşılaşılmaması halinde başvuru Ziraat Bankası’na iletilecektir.

Bu sefer de Ziraat Bankası tarafından bankacılık mevzuatına göre bir değerlendirme yapılacaktır. Bu değerlendirme sonrasında çiftçinin destekten yararlanmaya hak kazanıp kazanmadığı ortaya çıkmış olacaktır.

4. Adım: Destekten Yararlanılması

7 Mayıs 2018 günü başvurular sona erdiğinde desteklerden yararlanabilmek için geri sayım başlayacaktır. Üreticilerin temin edecekleri desteklerle gebe düve ve yem alımı yapması mümkündür.

Gebe düve alımı yapacak üreticiler için yatırım kredisi adı altında 7 yıl vadeli 2 yıl ödemesiz dönemli kredi, yem alacaklara işletme kredisi adı altında 18 ay vadeli kredi desteği Ziraat Bankası tarafından verilecektir.

Destek yalnızca simental, holstein, esmer ya da montbeliard ırkındaki hayvanlar için kullanılabilir. Bu desteğe ek olarak veterinerlik, aşı ve küpeleme, dar kapsamlı hayvan hayat sigortası gibi imkanlardan da yararlanılabilecektir.

Tarım Kredi Kooperatifi Üyesi Olmayanlar Ne Yapacak

Tarım kredi kooperatifi üyesi olmayan fakat 2 Nisan 2018 tarihinden önceden beridir hayvancılık yapan üreticiler başvuru için Tarım Kredi Kooperatifi’ne gittiğinde kayıt işlemini de yaptırabilecektir. Kayıt yaptırıldıktan hemen sonra başvuru da yapılabilir.

Ne Kadar Destek Veriliyor

Ne kadar destek verileceği destekten yararlanmak isteyen kişinin kaç tane hayvana sahip olduğuna bağlı olarak değişecektir. Bakanlık, bu destek kapsamında herkesin hayvan sayısını en azından 15’e çıkarmayı amaçlamaktadır.

250 bin duve projesi basvurusu
250 bin duve projesi basvuru ekrani

Destekler Ne Zaman Hesaba Yatacak

Bakanlık, ilgili desteklerden yararlanmaya hak kazananların ödemelerinin ne zaman yapılacağıyla ilgili bir açıklamada bulunmadı fakat başvuru için çok kısa bir zaman tanınması, diğer ay içerisinde de seçimin olması nedeniyle çiftçilerin ödemelerine kısa süre içerisinde erişeceği tahmin ediliyor.

Sitemizde sizler için daha önceden yayımlamış olduğumuz Sıfır Faizli Süt Sığırcılığı Kredisi konulu yazımızı da buradan https://sifirfaizli.com/sifir-faizli-sut-sigirciligi-kredisi-2018-basvuru-ve-sartlar/ ortalama 3 dk da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku