fbpx

2020 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olur Tartışıyoruz

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

2020 yılına günler kala gündemdeki konulardan birisi de asgari ücret oldu. 2020 yılı asgari ücret görüşmeleri önümüzdeki haftalarda başlayacak ve söz konusu görüşmelerin çetin geçeceği daha şimdiden belli. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan, işverenleri temsil eden bir dernek temsilcisi sanayi işçilerinin 15 gün çalıştırılmasını, geriye kalan 15 günlük ücretin de devlet bütçesinden ödenmesini teklif etmiş büyük tepki toplamıştı. Buna ek olarak ekonomik kriz, döviz kurundaki artış ve türevi konularda çeşitli ayrıntılara değinen işverenler asgari ücret konusunda çalışanlara pekte istediğini vermeyecek gibi görünüyor. Bu kapsamda 2020 yılında asgari ücret ne kadar olur, pazarlıklar nereden başlayacak değinmek yararlı olabilir.

Asgari Ücret Teklifi 2020

Sendikalar geçtiğimiz günlerde 2020 yılı için asgari ücret beklentilerini ve taleplerini açıklamıştı. Bu açıklamalara göre TÜRK-İŞ 2020 asgari ücretinin 2 bin TL olmasını, DİSK 2 bin 600 TL olmasın talep etmişti. 2020 yılındaki teklifleri ise henüz netleşmiş durumda değil.

İşçi konfederasyonları asgari ücretle çalışanlara en az % 25’lik zam yapılması gerektiğini, enflasyonun ve hayat pahalılığının çok arttığını belirtiyor. Asgari ücretle geçinmeye çalışanların ciddi problemlerle karşı karşıya olduğuna değinen konfederasyonlar pazarlık için kolları sıvamış durumda.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İş) Başkanı Ergün Atalay, 6 milyon asgari ücretlinin 2200 TL ile geçinmeye çalıştığını pazar ve market ürünlerinin giderek pahalandığını belirtti ve asgari ücrette ciddi bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olabilir?

Asgari ücretin 2020 yılında ne kadar olacağıyla ilgili somut bir açıklama henüz yapılmamış olsa da 2014 yılında % 9,4, 2015 yılında % 12, 2016 yılında % 37, 2017 yılında % 7,3, 2018 yılında % 14’lük bir artışın ardından bu yıl da ortalama % 16 civarında bir artışın yapılabileceğini belirtmek mümkün. Enflasyon oranları Eylül ayı için % 24’ün üzerinde açıklansa da yıl sonu hedefleri dikkate alınarak görüşme yapılacağı için % 25 civarında bir zam beklemek hayalden öteye gidemeyebilir.

2020 yılında asgari ücretin ne kadar olacağıyla ilgili en somut tahmin çalışanların 2.400 TL civarında ücret alacağı yönünde.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Belirleyici Olacak

Asgari ücret tespit komisyonunun 2020 yılı için bir ücret planlaması yapacağı ve bu planlama kapsamında teklif sunacağı biliniyor. Asgari ücretle yaklaşık 13 milyon civarında çalışan bulunuyor. Bu kapsamda yapılacak teklif yaklaşık olarak doğrudan tüm ülke çalışanlarını ilgilendiriyor diyebiliriz. Keza asgari ücret almayan kişilerin maaşlarına yapılacak zamlar da yine asgari ücrete yapılacak zam oranına göre bir değerleme üzerinden hesaplanıyor.

Açlık ve Yoksulluk Sınırları

Ülke koşulları dikkate alınarak yapılan hesaplamalar sonrasında açlık ve yoksulluk sınırları belirlenir. Bu sınırlar dahilinde kimlerin elde ettiği gelirle hangi sınıfta olduğu ve yaşam koşullarının ne olduğu ortaya çıkar.

asgari ucret ne kadar olacak

TÜRK-İŞ tarafından yapılan açıklamaya göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1812 TL, yoksulluk sınırı ise 5904 TL. Yani 1812 TL’den az kazanan 4 kişilik bir aile açlık sınırının altında yaşıyor, 5904 TL’den az kazanan aile ise yoksulluk problemiyle boğuşuyor.

Yine aynı araştırmaya göre asgari ücrete % 14’lük zam yapılmasına karşın sadece gıda harcamalarında bile bir yıl içerisinde % 20,45 zam yaşandı. Yani asgari ücretlinin maaşı yapılan zamlar nedeniyle çoktan eridi ve 2018 yılının son ayında aldığı maaştan daha düşük bir alım gücüyle hayatını idame ettirmeye çalışıyor.

Memurluk mu İşçilik mi İşçilik mi Tartışıyoruz konulu yazımızı da bu bölümden ortalama 4 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku