2019 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olur Tartışıyoruz

| |


2019 yılına günler kala gündemdeki konulardan birisi de asgari ücret oldu. 2019 yılı asgari ücret görüşmeleri önümüzdeki haftalarda başlayacak ve söz konusu görüşmelerin çetin geçeceği daha şimdiden belli. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan, işverenleri temsil eden bir dernek temsilcisi sanayi işçilerinin 15 gün çalıştırılmasını, geriye kalan 15 günlük ücretin de devlet bütçesinden ödenmesini teklif etmiş büyük tepki toplamıştı. Buna ek olarak ekonomik kriz, döviz kurundaki artış ve türevi konularda çeşitli ayrıntılara değinen işverenler asgari ücret konusunda çalışanlara pekte istediğini vermeyecek gibi görünüyor. Bu kapsamda 2019 yılında asgari ücret ne kadar olur, pazarlıklar nereden başlayacak değinmek yararlı olabilir.

Asgari Ücret Teklifi 2019

Sendikalar geçtiğimiz günlerde 2019 yılı için asgari ücret beklentilerini ve taleplerini açıklamıştı. Bu açıklamalara göre TÜRK-İŞ 2019 asgari ücretinin 2 bin TL olmasını, DİSK 2 bin 600 TL olmasın talep ediyor.

İşçi konfederasyonları asgari ücretle çalışanlara en az % 25’lik zam yapılması gerektiğini, enflasyonun ve hayat pahalılığının çok arttığını belirtiyor. Asgari ücretle geçinmeye çalışanların ciddi problemlerle karşı karşıya olduğuna değinen konfederasyonlar pazarlık için kolları sıvamış durumda.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İş) Başkanı Ergün Atalay, 6 milyon asgari ücretlinin 1603 TL ile geçinmeye çalıştığını pazar ve market ürünlerinin giderek pahalandığını belirtti ve asgari ücrette ciddi bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

2019 Asgari Ücret Ne Kadar Olabilir?

Asgari ücretin 2019 yılında ne kadar olacağıyla ilgili somut bir açıklama henüz yapılmamış olsa da 2014 yılında % 9,4, 2015 yılında % 12, 2016 yılında % 37, 2017 yılında % 7,3, 2018 yılında % 14’lük bir artışın ardından bu yıl da ortalama % 16 civarında bir artışın yapılabileceğini belirtmek mümkün. Enflasyon oranları Eylül ayı için % 24’ün üzerinde açıklansa da yıl sonu hedefleri dikkate alınarak görüşme yapılacağı için % 25 civarında bir zam beklemek hayalden öteye gidemeyebilir.

İlgili Yazı  Sıfır Faizli Devlet Kredisi (Tüm Destekler Tek Başlıkta)

2019 yılında asgari ücretin ne kadar olacağıyla ilgili en somut tahmin çalışanların 1863,65 TL ücret alacağı yönünde.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1850 TL’yi Uygun Görüyor

Geçtiğimiz günlerde TV1 kanalında bir programa konuk olan TÜM-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Şahin, asgari ücret tespit komisyonunun 2019 yılı için 1850 TL civarında bir ücret planladığını belirtti. Bunun kabul edilemez olduğunu ifade eden Şahin, komisyona asgari ücretli temsilcilerin de alınması gerektiğini savundu.

Söz konusu komisyon içerisinde asgari ücretle geçinmeye çalışan hiç kimsenin olmadığını dile getiren Şahin, yapıdan şikayetçi oldu. İşçi temsilcilerine de komisyonda yer verilmesi gerektiğini ifade eden Şahin, komisyon üyelerini bir ay asgari ücretle geçinme becerisini göstermeye davet etti.

Özellikle Ağustos ve Eylül ayları içerisinde yapılan zamların asgari ücretli işçinin belini büktüğünü söyleyen Şahin, dövizdeki artış nedeniyle çeşitli konularda bahane uydurulduğunu ve asgari ücretin en az 2200 TL civarında olması gerektiğini dile getirdi.

Asgari ücretle çalışan 13 milyondan fazla kişinin olduğunu söyleyen Şahin, 1600 ya da 1800 TL civarındaki bir ücretle geçinmenin mümkün olmadığını savundu ve fakirlik, yoksulluk, açlık sınırına değindi.

Açlık ve Yoksulluk Sınırları

Ülke koşulları dikkate alınarak yapılan hesaplamalar sonrasında açlık ve yoksulluk sınırları belirlenir. Bu sınırlar dahilinde kimlerin elde ettiği gelirle hangi sınıfta olduğu ve yaşam koşullarının ne olduğu ortaya çıkar.

2019 asgari ucret
2019 asgari ucret

TÜRK-İŞ tarafından yapılan açıklamaya göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1812 TL, yoksulluk sınırı ise 5904 TL. Yani 1812 TL’den az kazanan 4 kişilik bir aile açlık sınırının altında yaşıyor, 5904 TL’den az kazanan aile ise yoksulluk problemiyle boğuşuyor.

Yine aynı araştırmaya göre asgari ücrete % 14’lük zam yapılmasına karşın sadece gıda harcamalarında bile bir yıl içerisinde % 20,45 zam yaşandı. Yani asgari ücretlinin maaşı yapılan zamlar nedeniyle çoktan eridi ve 2017 yılının son ayında aldığı maaştan daha düşük bir alım gücüyle hayatını idame ettirmeye çalışıyor.

İlgili Yazı  Sıfır Faizli Turizm Destek Kredisi (Devlet Teşvikleri) 2019

Memurluk mu İşçilik mi İşçilik mi Tartışıyoruz konulu yazımızı da ortalama 4 dk içerisinde okuyabilirsiniz.

Önceki Yazı

Bakan Fakıbaba : Çiftçiye 250 TL Verilecek (Hayvan Başına)

Araba Beyaz Eşya Mobilya İçin Vergi İndirimi Geldi

Sonraki Yazı

Yorum yapın