fbpx

18 Ay Faizsiz Hayvan Kredisi Detayları

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilere verilen çeşitli desteklere ek olarak 100 bin çiftçiye sürü büyütme desteği, 500 düve desteği, 500 besilik büyükbaş hayvan desteği, 6 bin TL çoban maaş desteği ve türevi çeşitli projelerden de bahsedildi. Henüz duyurusu yapılan bu projelere ek olarak süregelen projeler aracılığıyla zaten üreticiler faizsiz hayvan kredisi vb. finansmanlara erişim sağlayabiliyordu.

Oldukça fazla desteğin gündemde olması ve kafa karışıklıklarının da yaşanması nedeniyle olabildiğince basit bir anlatımla 18 ay faizsiz hayvan kredisi, Ziraat Bankası hayvancılık kredisi, Ziraat Bankası hayvan kredisi şartları, 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

ÇKS kaydı olan üreticilerin Ziraat Bankası başta olmak üzere çeşitli kurumlar üzerinden yıllık % 4 – % 5 gibi çok düşük faiz oranlarıyla kredi çekmesi ve yatırımlarında bu krediyi kullanması mümkündür.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Şartları

Ziraat Bankası aracılığıyla hayvan kredisi çekmek isteyene üreticilerin başvuru iletmeden önce şartları sağlayıp sağlamadığını iyi anlaması gerekir. Ziraat Bankası başvuru sahibi üreticiyi sadece üretici olup olmadığıyla değil, finansal açıdan kredi kullanmaya uygun olup olmadığı yönüyle de değerlendirecektir.

Bu açıdan temin edilecek kredi kadar mal varlığına sahip olunması, kefil bulunması, daha önceden devam eden kredi borcu bulunmaması, kara listede olmamak, kamu desteklerinden yasaklı olunmaması vb. şartların sağlanması gerekiyor.

Devlet desteğiyle sunulacak bu krediden yararlanmak isteyen üreticilerin ne kadar krediden yararlanabileceği sahip olduğu hayvan sayısı üzerinden hesaplanacaktır. Bu hesaplamanın doğru yapılması için üreticilerin hayvan küpe numaralarını mutlaka tanımlatmış olması gerekmektedir.

Ön başvurusu kabul edilen ve Ziraat Bankası’ndan kredi kullanabileceğine karar verilen üreticilerin talep etmesi halinde 3 ayda 1 ya da 6 ayda 1 gibi esnek ödeme planlarından yararlanması da mümkündür.

Ziraat Bankası TKK Sıfır Faizli Kredi

Ziraat Bankası ile protokol imzalayan Tarımsal Kredi Kooperatifi aracılığıyla % 100 faiz indirimli yani sıfır faizli kredi kullanılmasına ilişkin yönetmelik 11188 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu kapsamda üreticiler 3 yıllık dönem süresince sıfır faizli hayvan kredisi kullanabilir hale geldi.

Yukarıdaki şartları sağlayan üreticilerin temin edebilecekleri kredi türleri ve bu türdeki krediler için ne kadar finansal destek alabileceği şu şekilde listelenebilir:

 • Sütçü, etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği yapacak olanlar 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi, 12 milyon 500 bin TL’ye kadar faizli kredi kullanabilir,
 • Yaygın hayvansal üretim kredilerinden yararlanacak üreticiler 250 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullanabilir,
 • Su ürünleri yetiştiriciliği yapmak için kredi kullanacak üreticiler 100 bin TL’ye kadar faizsiz, 5 milyon TL’ye kadar faizli kredi kullanabilir,
 • Damızlık düve yetiştiriciliği yapacak üreticiler sıfır faizli yatırım dönemi kredisine ek olarak 7 milyon 500 bin TL’lik faizli kredi kullanabilir,
 • Büyükbaş hayvan besiciliği yapmak için başvuracak üreticiler yatırım ve işletme döneminde kullanacağı kredilerin % 50’si için faiz indirimi talep edebilir, kredi üst limiti ise 5 milyon TL’dir,
 • Küçükbaş hayvancılık kredisi çekecek üreticiler 5 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilir, yatırım döneminde sıfır faizli olarak, işletme döneminde ise % 75 faiz indirimli olarak kredi tahsisi gerçekleşir,
 • Arıcılık yapmak isteyen üreticilerin kullandıkları krediler için 1 milyon 500 bin TL’ye kadar % 50 faiz indirimi uygulanır,
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilerin kullanacağı kredilerin üst limiti 1 milyon 500 bin TL’dir ve işletme ya da yatırım dönemi olması fark etmeksizin % 50 oranında faiz indirimi uygulanır,
 • Kanatlı damızlık yetiştiriciliği yapmak için kredi başvurusu iletecek olan üreticilerin kullandıkları kredilerin üst limiti 7 milyon 500 bin TL’dir ve yatırım ya da işletme dönemi olması fark etmeksizin % 50 oranında faiz indirimi uygulanır.

2 Yıl Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Yukarıdaki krediye ek olarak devlet destekli 2 yıl ödemesiz 7 sene vadeli hayvancılık kredisi çekme imkanı da vardır. ÇKS kaydı bulunan üreticiler yukarıdaki şartları sağlamaları halinde 7 sene vadeli bu krediden yararlanabilir. Yıllık % 5, aylık % 0,41 ile yıllık % 6, aylık % 0,5 arasında değişen faiz oranlarından hangisinden yararlanılacağı yapılacak hayvancılığın tipine göre değişecek, Ziraat Bankası şubelerinde netlik kazanacaktır. Bu krediye başvuru yapmak isteyen üreticilerin:

 • ÇKS kayıtlı olması ve ÇKS kayıt belgesini ibraz etmesi,
 • Kimlik, ikametgah belgesini ibraz etmesi,
 • Teminat gösterilecek mal varlığına ilişkin sahipliği belgeleyen evrakları ibraz etmesi,
 • Banka tarafından talep edilecek diğer evrakları ibraz etmesi gerekmektedir.

Yapılan başvuru sonrasında banka ilgili tüketicinin talebini değerlendirecek, karara varacaktır.

Örnek Hesaplama

Aşağıda % 5’lik yıllık faize konu bir kredi çekilmesi ve buna ilişkin yapılması gereken geri ödemeleri gösteren örnek bir hesaplama yapılmıştır:

 • 20 bin TL kredi çekilmesi halinde her ay 385 TL, toplamda 23 bin 145 TL,
 • 30 bin TL kredi çekilmesi halinde her ay 578 TL, toplamda 34 bin 718 TL,
 • 50 bin TL kredi çekilmesi halinde her ay 964 TL, toplamda 57 bin 864 TL,
 • 100 bin TL kredi çekilmesi halinde her ay 1928 TL, toplamda 115 bin 729 TL ödeme yapılması gerekir.

100 Bin TL Faizsiz Kredi Şartları

100 bin TL’lik sıfır faizli krediden çekmek isteyen üreticilerin sağlaması gereken şartlar şunlardır:

 • ÇKS kaydı olması,
 • Temin edilecek kredi kadar teminat gösterilebilmesi,
 • Düzenli geliri olupta bu geliri belgeleyebilecek en az 2 kefil gösterilebilmesi,
 • Sahip olunan hayvanların küpe numaralarının tanımlı olması,
 • Kredi notunun yeterince yüksek olması,
 • Kara listede olmaması,
 • Kamu desteklerinden yasaklı olunmaması.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi 2019

Küçükbaş hayvan kredisi çekmek isteyen üreticiler Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi arasında imzalanan protokol sayesinde sıfır faizli ya da % 75 faiz indirimli küçükbaş hayvan kredisi çekme imkanına sahiptir.

Yatırım dönemi içerisinde çekilen krediler için 5 milyon TL üst limite kadar % 100 oranında faiz indirimi uygulayan Ziraat Bankası, işletme dönemi içerisinde çekilen krediler için % 75 oranında faiz indirimi uygulamaktadır.

İlgili krediden yararlanacak tarımsal işletmeler sıkı bir denetimden geçecektir. Bu denetim sonrasında verilebilecek kredinin üst limitinin ne kadar olduğu, yatırım ya da işletme dönemlerinden hangisi içerisinde yer aldığı, özkaynak oranının ne olduğu, teminat talebinde bulunup bulunmayacağı, kefil talep edilip edilmeyeceği, kredinin geri ödenip ödenmeyeceğidir.

18 ay faizsiz hayvan kredisi

Küçükbaş Hayvancılık Kredi Şartları

Bu krediden yararlanmak isteyen üreticilerin:

 1. TC vatandaşı olması,
 2. Ziraat Bankası’na şubeden başvuru yapılması,
 3. Yem temin faaliyetinin bulunması,
 4. ÇKS kaydı olması,
 5. Satın alınacak küçükbaş hayvanların barınabileceği büyüklükte bir ahıra sahip olunması,
 6. Kredi toplam değeri kadar ipotek tesis edilebilmesi gerekmektedir.

Bu kredi sayesinde koyun, keçi vb. küçükbaş hayvanların satın alınması, sürü sayısının artırılması mümkün olmaktadır.

Ayrıca Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Hesaplama yollarına ilgili konumuz olan inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku