fbpx

12 Ay Faizsiz Taşıt Kredisi Hesaplama

En son faizsiz kampanyalar için abone olun !

Faizsiz taşıt kredisi kullanmak isteyen tüketiciler katılım bankaları ve otomobil üreticilerinin kendi finansman şirketleri sayesinde bu isteğinin yerine getirilmesini sağlayabilir. Çok kısa süre içerisinde yüksek miktarlı kredi tahsisi yapan katılım bankaları aracılığıyla faizsiz taşıt kredisi kullanan tüketiciler, talep ettiği aracın sıfır ya da ikinci el olması fark etmeksizin dilediği araç için talepte bulunabilir.

Bu kapsamda 12 ay faizsiz taşıt kredisi hesaplaması, faizsiz taşıt kredisi olur mu, taşıt kredisi faiz oranları, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve Akbank gibi kurumların taşıt kredisi prosedürleri gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Faizsiz Taşıt Kredisi Olur Mu?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen tüketiciler talep etmeleri halinde katılım bankaları aracılığıyla faizsiz taşıt kredisi kullanabilir. İslami bankacılık olarak da bilinen katılım bankacılığının işlemlerinde faiz yer almaz çünkü faiz haram sayılır ve bu açıdan faiz  geliri de elde edilemez. Fakat katılım bankalarının murabaha usulüyle tahsis ettiği finansmanlarda belirli bir kar oranı bulunur.

Kar oranı vadeli satış sonrasında katılım bankasının ne kadar para kazanacağını da belirler. Bu açıdan katılım bankalarının kredilerinin faizsiz olsa da maliyetsiz olmadığının bilinmesi önemlidir.

Eğer sadece ana para borcu geri ödenmek istenirse yani ne kar payı ne de faiz ödemesi yapılmak istenmiyorsa bu durumda otomobil üreticilerinin kendi finansman şirketleriyle temas kurulması gerekecektir. Otomobil üreticileri geçtiğimiz yıllarda yaptığı toplantılar sonrasında bankalar faiz oranları aracılığıyla sektörü doğrudan etkileyebilme kabiliyetine kavuşmasını olumsuz bir gelişme olarak yorumlamış, bu doğrultuda kendi finansman şirketleri üzerinden tüketicilere kredi tahsis etme imkanı sunmaya başlamıştır.

Aşağıda katılım bankalarına ek olarak otomobil üreticilerinin kendileri tarafından tahsis edilen faizsiz kredi imkanlarına da değinilecektir.

Faizsiz Taşıt Kredisİ Hesaplama 12 Ay Vade

Faizsiz taşıt kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin hali hazırda yararlanabileceği 5 katılım bankası bulunmaktadır. Bu katılım bankalarının kar payı oranları birbirine benziyor olsa da yüksek miktarlı kredi ihtiyaçları nedeniyle aradaki küçük farklar kayda değer niteliktedir. Dolayısıyla her bir bankaya ayrı ayrı değinilecektir.

50 Bin TL Faizsiz Taşıt Kredisi 12 Ay Vade

50 bin TL’lik taşıt finansmanı çekilmesi halinde:

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince 4820 TL, toplamda 57.842 TL,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası için 12 ay süresince 4883 TL, toplamda 58.605 TL
 • Albaraka Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince 5204 TL, toplamda 62.456 TL,
 • Ziraat Katılım Bankası için 12 ay süresince 4841 TL, toplamda 58.096 TL,
 • Vakıf Katılım Bankası için 12 ay süresince 5149 TL, toplamda 61.798 TL ödeme yapılması gerekecektir.

80 bin TL Faizsiz Taşıt Kredisi 12 Ay Vade

80 bin TL’lik taşıt finansmanı çekilmesi halinde:

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince 7712 TL, toplamda 92.548 TL,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası için 12 ay süresince 7814 TL, toplamda 93.769 TL
 • Albaraka Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince 99.930 TL, toplamda TL,
 • Ziraat Katılım Bankası için 12 ay süresince 7746 TL, toplamda 92.954 TL,
 • Vakıf Katılım Bankası için 12 ay süresince 8239 TL, toplamda 98.877 TL ödeme yapılması gerekecektir.

100 bin TL Faizsiz Taşıt Kredisi 12 Ay Vade

100 bin TL’lik taşıt finansmanı çekilmesi halinde:

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince 9640 TL, toplamda 115.685 TL,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası için 12 ay süresince 9767 TL, toplamda 117.211 TL
 • Albaraka Türk Katılım Bankası için 12 ay süresince 10.409 TL, toplamda 124.913 TL,
 • Ziraat Katılım Bankası için 12 ay süresince 9682 TL, toplamda 116.192 TL,
 • Vakıf Katılım Bankası için 12 ay süresince 10.299 TL, toplamda 123.596 TL ödeme yapılması gerekecektir.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Geçtiğimiz yıl içerisinde meydana gelen çeşitli ekonomik problemlerin üstesinden gelmek adına faiz oranlarında artırıma giden Merkez Bankası’nın pyiasaya daha büyük bir maliyetle para arz etmeye başlaması bankaların kredi faiz oranlarını da doğrudan etkilemiştir.

Bu açıdan mevcut taşıt kredisi faiz oranlarının geçtiğimiz yıllara göre oldukça yüksek seviyelerde yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Taşıt kredisi faiz oranları aylık % 1.85 ile % 3 arasında değişse de finansman tahsis ücreti, sigorta ve ekspertiz ücreti gibi maliyetler nedeniyle ortalama aylık % 3 maliyetle tahsis gerçekleşmektedir.

Taşıt kredisi özelinde en düşük faiz teklifini % 1.89 ile Halkbank ve Ziraat Bankası yapmaktadır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi

Kamu sermayeli Ziraat Bankası halihazırda en düşük faizle taşıt kredisi çekilebilecek bankalardan birisidir. Aylık % 1.89’luk faiz oranıyla kredi tahsis eden Ziraat Bankası, özel mevduat bankasıdır. Bu açıdan faiz hassasiyeti bulunan kişilerin Ziraat Bankası İle değil de Ziraat Katılım Bankasıyla çalışması gerekmektedir. Ziraat Katılım Bankasının kar payı oranları % 1.99’dur.

Vakıfbank Taşıt Kredisi

Kamu sermayeli Vakıfbank aylık % 1.95 faiz oranıyla kredi tahsil etmektedir. Özel mevduat bankası olması nedeniyle faiz hassasiyeti bulunan kişilerin Vakıfbank ile değil de Vakıf Katılım Bankasıyla çalışması gerekmektedir.

Halkbank Taşıt Kredisi

Hali hazırda kullanılabilecek en düşük faizli taşıt kredisi ürününü geliştiren Halkbank, tüketicilerin % 1.89 faiz oranıyla taşıt kredisi kullanabilmesini mümkün kılmıştır. Fakat özel mevduat bankası olması nedeniyle faiz hassasiyeti bulunan kişilerin katılım bankasıyla çalışması gerektiğini unutmaması gerekmektedir.

Faizsiz Zirai Kredi

Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler hangi araç için taşıt kredisi kullanmak istediğine karar verir ve bu aracın ekspertiz değerinin 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için en fazla % 80, 100 bin TL’yi aşan kısmı için en fazla % 50 sınırını aşmayacak şekilde kredi başvurusu iletir.

İletilen kredi başvurusu değerlendirilir ve söz konusu araç banka tarafından ipotekle taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiye devredilir.

Taşıt kredisi başvurularının mutlaka şubeden yapılması gerekmektedir. İpotek, ekspertiz vb. işlemler için yapılması gereken harcamalar banka tarafından değil kredi başvurusu yapan kişi tarafından karşılanır. Bu bedel ya kredinin içerisine dahil edilip kredi vadesince taksit taksit ödenir ya da tek seferde peşin olarak ödenir.

Ayrıca konuyla alakalı bir diğer yazımız olan Sıfır Faizli Araba Almak İstiyorum yazımızı kısa sürede inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku